Дневна архива: "05/06/2017"

June 5, 2017 - 0 Коментари

Поранешниот фудбалер на Њукасл Чеик Тиоте почина на 30-годишна возраст. Играчот од средниот ред одеднаш му се слошило и се онесвестил за време на тренингот на неговиот тим Пекинг Ентерпрајсис во Кина. Најверојатно причината за...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Роберт Кубица ќе одржи тест со болид од Формула 1 на патеката во Валенсија утре. Ова е неговиот прв допир со шампионатот од 2011 година, кога стави крај на неговата кариера во Формула 1. Тогаш...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Венецуела и Уругвај се пласираа во полуфиналето на Светското првенство во фудбал за млади до 20 години, и ќе играат еден против друг. Венецуела го отстрани САД, а уругвајците по пеналите славеа против Португалија. Венецуела...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Екипата на Реал Мадрид ја одбрани минатогодишната титула и со победата од 4-1 ја освои 12та, историска титула во Лигата на Шампионите, со тоа стана првата екипа во модерната ера на Лигата на Шампионите која успева...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзлаез го објави поширокиот список од 28 ракометари за последните два квалификациски натпревари против Украина и Чешка за пласман на ЕП 2018 во Хрватска. Последните два натпревари од квалификациите за...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Селекторот на македонската млада фудбалска репрезентација до 21 година, Благоја Милевски го објави конечниот списокот на фудбалери кои ќе играат на историскиот пласман на Европското првенство во Полска. Селекторот го затвори списокот со седум нови...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Весли Снајдер го израмни рекордот на голманот Едвин ван дер Сар за највеќе натпревари во дресот на репрезентацијата на Холандија во фудбал. 32-годишниот Снајдер влезе како резерва при успехот со 5:0 над Брегот на Слоновата...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Голден Стејт Вориорс направи нов важен чекор кон титулата во НБА во сезоната 2016/17, откако ноќеска повторно го победи Кливленд Кавалирс со 132:113 (40:34; 27:30; 35:24; 30:25) и на тој начин поведе во...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Извршниот комитет на УЕФА го утврди предлогот за воведување на четврта промена во продолженијата. Иновацијата ќе биде тестирана на европска сцена за време на претстојните летни турнири за млади – до 19 и 21 година....

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Европската ракометна федерација ги избра најдобрите за оваа година во Лигата на Шампионите. За најдобар десен бек е избран играчот на Вардар Алекс Дујшебаев, додека стратегот на вардарци и македонската репрезентација Раул Гонзалес е прогласен...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

РБ Лајпциг го доведе првиот црн голман во историјата на германската фудбалски елита. Вицешампионот на на Бундеслигата го купи за 5 милиони евра од Јанг Бојс 22-годишниот швајцарски младински репрезентативец Ивон Мвого. Натурализираниот камерунецот запиша...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Football – International Friendly: Macedonia – Turkey X Football – International Friendly: Belgium – Czech Republic 1 Basketball – NBA: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers 1 Tenis – ATP French Open: A.Murrey – K.Khachanov 1 Tenis...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Седми пат Јувентус не успеа да слави во финале во Лигата на Шампионите, но за разлика од навивачите, управата на клубот и не толку трагично го доживеа поразот од Реал Мадрид. Имено, Јувентус оваа сезона...

Повеќе