Дневна архива: "07/06/2017"

June 7, 2017 - 0 Коментари

Вецлар на Филип Миркуловски го победи шампионот Рајн Некар Левен на Дејан Манасков и Филип Талевски во македонското дерби во Бундеслигата. Во заостанатиот натпревар од 33-то коло домаќинот славеше со 30:24 против шампионот, а Филип...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Минатогодишниот шампион на “Ролан Гарос” е соборен! Србинот Новак Ѓоковиќ, број 2 во шемата, загуби во 1/4-финалето со 6:7 (5), 3:6, 0:6 од поставениот под број 6 Доминик Тим од Австрија. На србинот му се...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Шкупи повторно славеше над Новаци и заслужено обезбеди опстанок во првата македонска лига, откако во реваншот од баражот за опстанок каок гости славеа нова убедлива победа од 1:3 (0:1) и со вкупни 7:2 и наредната...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот и Европскиот ракометен шампион,  Вардар со победа ја обезбеди 11-та титула во домашното првенство, откако во Велес ја совладаа домашната екипа на Борец, со 28:36 (12:15). Со победата Вардар стигна до четвртата титула сезонава,...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Популарното списание France Football го што организира изборот за “Златната топка”, не ја вклучи ѕвездата на Барселона – Лионел Меси во идеалниот тим за минатата сезона во Лигата на шампионите. Истото ова го направи и...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Каролина Плишкова од Чешка и Симона Халеп од Романија успеаа да ги минат нивните противнички и да се квалификуваат за полуфиналето на Францускиот Опен кај жените во синглови, каде ќе се судрат меѓу себе. Денес...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Чанер Еркин кој ја поминато оваа сезона на позајмица во Бешикташ, постигнаа договор со турскиот шампион и од следната сезона ќе биде само нивни член. Интер и Бешикташ се согласија за надомест на штета, дури...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Фелипе Маса изјави дека е подготвен да го продолжи враќањето во Формула 1 и да не си заминува по крајот на сезоната oд Вилијамс. Бразилскиот пилот дојде да го замени Валтер Ботас и да му...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Борусија Дортмунд го претстави својот четврти нов фудбалер. Тоа е младинскиoт репрезентативец на Германија Максимилијан Филип, кој доаѓа од Фрајбург. Трансферната сума е околу 20 милиони евра со можните бонуси. 10% од износот оди во...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Централниот бек на Вардар Лука Циндриќ од 2018 година заминува во полскиот Кјелце. Хрватот потпиша договор со полскиот шампион кој ќе стапи на сила од наредната сезона и тој ќе настапува заедно сегашниот клупски колега...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Фудбалските навивачи го избраа најубавиот погодок во минатата сезона во Бундеслигата. Тоа е голот на Набил Бенталеб од Шалке 04 против Аугсбург (1:1) во дуелот од седмиот круг. Алжирскиот репрезентативец беше прецизен во второто полувреме...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Јан Весели игра една од најуспешните сезони во кариерата, откако триумфираше во Евролигата со Фенербахче. Доброто претставување на чешкиот центар во најавторитетното клупско натпреварување на Стариот континент во оваа сезона, логично доведе и до сериозен...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Италијанското обвинителство започна истрага за финансиската состојба на Палермо и фудбалскиот клуб може да прогласи банкрот. Во март сицилианците станаа сопственост на американскиот бизнисмен Пол Бакалини, но тој не успеа да ги најде потребните финансиски...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Младиот македонски репрезентативец, Филип Талески oд шампионот на Германија Рајн Некар Левен се најде во традиционалниот избор на Handball-Planet.com, за најдобар млад играч на планетата. Ракометни фаниви од целиот свет и ракометни новинари, ќе изберат...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Германија синоќа ремизираше против Данска (1:1) во пријателски натпревари, а стоперот на Рома Антонио Рудигер е виновникот за единствениот гол кој го постигна Кристијан Ериксен за Данска. Подоцна играчот на Баерн Минхен Џошуа Кимих возврати...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Football – International Friendly: Japan – Sirya 1 Football – International Friendly: China – Filipini 1 Football – International Friendly: Finland – Lichtenstein 1 Football – International Friendly: Italy – Uruguay 1 Football – International Friendly:...

Повеќе