Дневна архива: "08/06/2017"

June 8, 2017 - 0 Коментари

Скандалозен и крајно невкусен потег каков што досега не е виден во спортот. На денешниот квалификационен натпревар за пласман на СП во Русија помеѓу репрезентациите на Австралија и Саудиска Арабија, фудбалерите на Саудиска Арабија одбија...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Екипите на Арсенал и Валенсија се на пол позиција за ангажман на играчот од средниот ред на Јувентус, Марио Лемина. Младиот фудбалер во Јувентус пристигна од редовите на Олимпик Марсеј за 10,5 милиони евра, но...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Швајцарскиот лев бек Рикардо Родригез официјално е фудбалер на Милан. 24-годишниот Родригез се приклучува на “росонерите” од германскиот клуб Волфсбург. Неофицијално трансферната сума е 18 милиони евра, а договорот на дефанзивецот со неговиот нов клуб...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Непоставената Јелена Остапенко стана првата латвијка во историјата која ќе игра финале на “Ролан Гарос”. Остапенко, која денеска наполни 20 години, си направи идеален подарок за роденденот, победувајќи со 7:6 (4), 3:6, 6:3 швајцарката Тимеа...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Јапонeцот Кеисуке Хонда потврди дека го напушти италијанскиот гигант Милан по крајот на сезоната. 30-годишниот плејмејкер ретко добиваше време во мината сезона, но во последното коло влезе како резерва и реализираше од прекин за победата...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа загуби во 1/8 финалето на ИТФ-фјучерсот во Бол (Хрватска). Тетовчанката беше поразена од Ивана Јоровиќ од Србија со  4:6, 7:5. 2:6. Во првиот сет Ѓорческа дојде прва до брејк во...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Вашингтон Сквер од следната сезона на дресовите ќе носи натпис на компанија, која досега никогаш не присуствувала она, или некој од нејзина бранша како спонзор на спортска екипи. Тие го добија за спонзор сајтот “Red...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Англија се пласираше во финалето на Светското првенство за младинци до 20 години, откако победи со 3:1 над Италија во Јужна Кореја. “Азурите” поведоа во самиот почеток со гол на Рикардо Орсолини (2′). Сепак талентите...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзлаез го објави конечниот список од 28 ракометари за последните два квалификациски натпревари против Украина и Чешка за пласман на ЕП 2018 во Хрватска. Последните два натпревари од квалификациите за...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Канаѓанката Габриела Дабровски и Индиецот Роан Бопал ја освоија за првпат во кариерата титулата на турнирот во мешани двојки на Отвореното првенство на Франција во тенис “Ролан Гарос”. Во финалето победија со 2:6, 6:2, 12:10...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Францускиот шампион Монако ги одбил предлозите на Реал Мадрид и Ливерпул за младата ѕвезда Килијан Мбапе. Според информации на медиумите во Франција и Шпанија “кралевите” подготвиле соборување на рекордите, откако понудиле 120 милиони евра –...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Шампионот Нико Розберг изјави дека е подготвен заедно со Луис Хамилтон да ги поправат односите и да го продолжат пријателството. Додека беа тимски колеги во Мерцедес ривалството на патеката успеа да им го растури некогашното...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Шпанскиот фудбалски клуб Севиља објави дека постигнал договор со aргентинецот Едуардо Берисо за заменик на Хорхе Ѕампаоли на клупата. Договорот на Берисо кој досега беше тренер на Селта Виго и го изведе тимот до полуфиналето...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

УЕФА официјално ги објави градовите и стадионите, меѓу кои ќе се изберат домаќините на финалните натпревари во Лигата на шампионите и Лигата на Европа во 2019 година. Новиот дом на Атлетико Мадрид “Вандра Метрополитано” и...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Голден Стејт е само на чекор од титулата во НБА во сезоната 2016/17, откако ноќеска Вориорс ја освоија и третата утакмица при посетата на Кливленд Кавалирс со 118:113 (39:32; 28:29; 22 : 33;...

Повеќе