Дневна архива: "18/06/2017"

June 18, 2017 - 0 Коментари

Германија победи со 2:0 против Чешка во натпревар од групата “Ц” на Еуро 2017 во фудбал за млади до 21 години, што се одржува во Полска. Макс Мејер го реализира првиот гол за германците, а Серж Гнабри...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Жил Милер победи на турнирот по тенис на трева во Ден Бош (Холандија) со награден фонд од 660 илјади евра, oткако во финалето претставникот на Луксембург, победи со 7:6 (5), 7:6 (4) против хрватот Иво...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Репрезентацијата на Чиле забележа победа во првиот натпревар на Купот на конфедерациите. Јужноамериканците победија со 2:0 над Камерун во средба од групата “В” на турнирот. Прецизни за успехот на тимот беа Артуро Видал во 81-та...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Ракометната репрезентација на Македонија го обезбеди 5то учество на Европските првенства откако вечерва во Скопје со 33-20 ја декласираше репрезентацијата на Чешка. За киксот во Украина нашите ракометари се искупија на најдобар можен начин, а...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Македонските одбојкари ја запишаа и третата победа во Европската лига, откако ја совладаа и Шведска со 24:26, 25:17, 25:18, 26:17. Првата победа во Европскaта лига сезонава дојде по победата над Азербејџан завчера со 25:19, 25:19,...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Естонката Анет Контавеит ја освои првата титула во турнирите од ВТА, откако победи во финалето на трева во Хертогенбош-Холандија, против русинката Наталија Вихлјанцева со 6:2, 6:3. Со успехот 21-годишната естонка ќе се искачи до рекордно...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Порше со број 2, составен од Тимо Бернхард, Брендан Харт и Ерл Бамбер стигнаа до трета последователна победа за конструкторот во 85-тото издание на “24-те часа Ле Ман” и вкупна 19 во историјата...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Французинот Лука Пуил го освои турнирот во тенис на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 701 975 евра, откако го победи во финалето шпанецот Фелисијано Лопез со 4:6, 7:6 (5), 6:4 по малку повеќе...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Шефовите на Севиља немаат намера да го задржат Стеван Јоветиќ во тимот, иако црногорецот се претстави многу силно на “Рамон Санчез Писхуан”, откако пристигна на заем од Интер. Сега сепак “нероазурите” сакаат да го продадат...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Напаѓачот на младинскиот тим на Барселона Жорди Мбула ќе игра за Монако. 18 годишниот напаѓач ќе оди во Франција за 3 милиони евра, а неговиот нов договор е за 5 години. Шпанецот со потекло од Конго,...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

По Катар 2015 година и деби на големата сцена, репрезентацијата на Босна и Херцеговина ќе го пропушти третиот голем турнир во ред. Австрија пак, која славеше со 34:32 (17:17), обезбеди пласман на ЕУРО 2018. Нов...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Раководствата на Рома и Ливерпул конечно постигнаа договор и Мохамед Салах ќе стане нов фудбалер на Ливерпул. Крилото на Египет ќе премине на “Енфилд” за 45 милиони евра. Почетната понуда на Ливерпул беше во вредност...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Регионалната кошаркарска Јадранска – АБА лига ја најави листата на клубови кои ќе учествуваат во ова натпреварување во сезоната 2017/18. Меѓу 12-те клубови од регионот, вклучувајќи ги и шесте национални шампиони, ќе биде и нашиот...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Екипата на Гетафе славеше со 3:0 против Хуеска во натпреварот реванш од 1/2-финалниот плеј-офот за влез во Примера дивизион. Првата средба во арагонскиот град заврши 2:2. Во 60-тата Давид Лопез беше сменет и нареди куп...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Легендата на Милан и италијанскиот фудбал Паоло Малдини ќе се вклучи во тенискиот турнир од сериите Чаленџер во Милано во трката на парови заедно со својот пријател и тренер Стефано Ландонио. Познатиот поранешен централен дефанзивец...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Холандскиот гигант Ајакс од Амстердам потврди и официјално дека Марсел Кајзер е нов тренер на финалистот од Лига Европа, и ќе го замени Петер Бос. 48-годишниот Кајзер беше доведен минатата година во клубот, со договор...

Повеќе