Дневна архива: "24/06/2017"

June 24, 2017 - 0 Коментари

Поранешниот хрватски репрезентативец Ивица Олиќ стави крај на својата кариера. 37-годишниот напаѓач ја донел оваа одлука, откако актуелниот клуб Минхен 1860 падна во Трета Бундеслига. Иако повеќе нема да игра, Олиќ изрази надеж дека ќе...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Ватфорд го привлече младинскиот репрезентативец на Англија Вил Хјус од тимот на Дерби Каунти. 22-годишниот играч доаѓа за сума од 8 милиони фунти. Тој е првото ново засилување во тимот по доаѓањето на...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Откако го откупија од Њукасл договорот на Флоријан Тован, кој ја мина минатата сезона во Maрсеј на заем, лидерите на Олимпик ангажираа и нво фудбалер. Тоа е неодамнешниот напаѓач на шампионот на Франција Монако, Валер...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Мексико се пласираше во полуфиналето на Купот на конфедерации исфрлајќи го домаќинот Русија. Северноамериканците победија со 2:1 во последна средба од групата А на турнирот, откако постигнаа пресврт во Казан. Мексиканците завршија со седум поени...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Дебитант во кралската класа оваа година Јован Жарко ги победи Марк Маркез, Данило Петручи и Валентино Роси, Скот Рединг и Јонас Фолгер во напнатата квалификација на влажната патека “Асен” за ГП на Холандија. Французинот го...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги освои квалификациите за Гран При на Азербејџан и на стартната позиција утре ќе биде прв. До него ќе е клубскиот колега Валтер Ботас. Од втората линија ќе бидат пилотите...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Македонските одбојкари продолжуваат да редат победи во Европската лига, откако ја совладаа вчера Шведска со 25:16, 25:22, 32:30, и така добија нова шанса да се борат за златниот медал од Европската лига, откако обезбедија уште...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Суперѕвездата на Барселона Лионел Меси го слави 30-тиот роденден денес – 24 јуни. Официјалниот сајт на УЕФА има подготвено листа со 30 неверојатни факти за најголемата легенда на каталонците: 1 – Првиот гол во машкиот...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Еден од новите членови на Премиерлигата – Хадерсфилд го привлече со рекорден трансфер за клубот напаѓачот на Порто Лоран Депотр за 20 милиони фунти. 28-годишниот играч постигна само два гола во тринаесет натпревари за португалците...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Металург повторно ќе биде дел од ЕХФ Лигата на шампионите, за осми пат во својата историја, и шести пат едноподруго, а Македонија повторно ќе биде претставена од два клубови. Металург повторно ќе биде дел од...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Екипата на Манчестер Јунајтед успеа да го “украде” главниот скаут на екиапта на Јувентус, Хавиер Рибалта. Рибалта долги години работеше во Јувентус и беше најзаслужен за пронаоѓање на голем број на таленти. Како и да...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Српскиот кошаркарски тренер Драган Николиќ не е повеќе тренер на Карпош Соколи. Според соопштението, од раководството на македонскиот вице-шампион, тие и Николиќ  не успеаја да се договорат за понатамошна соработка, дури и по долги и...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Саутемптон го избра Маурисио Пелегрино за нов менаџер на тимот. Поранешниот тренер на Алавес се согласил да потпише тригодишен договор со “светците”. Поранешниот аргентински репрезентативец го изведе Алавес до финалето во Купот на Шпанија во...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Вардар ја покори ракометна Европа. По Кометал Ѓорче Петров во женска конкуренција во историјата на европскиот ракомет во машка конкуренција Вардар ја запишува Македонија со болдирани букви. Во полуфиналето на фајнал-форот падна Барселона, а во финалето...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Поранешниот играч на Вест Хем, Реал Мадрид и Ливерпул, Алваро Арбелоа се повлече од професионалниот фудбал на 34 години. Тој e дете на Реал Мадрид, и по три сезони поминати во Ливерпул, се врати во...

Повеќе