Дневна архива: "09/10/2017"

October 9, 2017 - 0 Коментари

ФИФА ги објави имињата на последните тројца кандидати кои ќе се борат за најубавиот гол во годината. Новиот победник на престижната награда “Пушкаш” ќе биде објавен на 23-ти октомври. Навивачите ќе имаат можност да гласаат...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Сегашниот формат на плејофот во Националната кошаркарска асоцијација може да се смени. Во моментов, осумте најдобри екипи на двете конференции се рангирани за фазата на елиминација на сезоната, но поради огромната предност на Западот во...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Француското издание “Франс фудбал” ги објави сите 30 номинирани кои ќе се борат за најпрестижното персонално фудбалско одличје – “Златната топка”. Тоа се на Нејмар (ПСЖ), Лука Модриќ (Реал Мадрид), Марсело (Реал Мадрид), Паоло Дибала...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Легендата на унгарскиот ракомет и секако еден од најдобрите десничари во последните две децении во светот на ракометот, Ласло Наџ, одлучи да се збогува со репрезентацијата. Зад 36-годишниот левичарски бомбаш остануваат 200 натпревари, 700 постигнати...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

По денешните натпревари од последното коло на светските квалификации во зона “Европа” станаа јасни имињата на уште два сигурни учесници на завршницата во Русија следната година. Тоа се тимовите на Србија и Исланд. Двете екипи...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Football – World Qualifiers: Belgium – Cyprus 1-1 Football – World Qualifiers: France – Belarus 1-1 Football – World Qualifiers: Hungary – Faroe Iceland 1-1 Football – World Qualifiers: Portugal – Switzerland 1 Football – European...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Македонија ги заврши светските квалификации со четири постигнати голови во мрежата на Лихтенштајн. Во Струмица нашата селекција водеше со 2:0 на паузата по головите на Висар Мусилу и Алексанр Трајковски, и асистенциите на Езџан Алиоски...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Младиот талент на Ферари Шарл Леклер ја освои титулата во Формула 2 три кола пред крајот на сезоната по победа на шпанската патека “Херез”. Леклер стартуваше од осмата полпозиција за сезоната – рекорд за Формула...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Французинот Каролина Гарсија ја продолжи својата одлична серија во Азија оваа сезона со победа на силен тениски турнир во Пекинг со награден фонд од 7 милиони долари. Гарсија ја заслужи петтата титула во кариерата по...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Крис Мијк од тимот на Цитроен го освои релито во Шпанија – круг број 11 од вкупно 13-те во календарот на Светскиот рели шампионат. Ова е втора победа на Мијк сезонава по трката во Мексико...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Белгиецот Давид Гофен го освои турнирот по тенис во јапонската престолнина Токио со награден фонд од 1,7 милиони долари и се врати во топ 10 на светската АТП листа. Гофен го победи французинот Адријан Манарино...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Носителот на 16 титули од Гренд слем и светски број 1 Рафаел Надал за прв пат го докажа статусот на жива тениска легенда откако го крена 75-то одличје над главата! Матадорот го однесе темпераментниот Ник...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Интересно нашите претставници во ЕХФ Лигата на шампионите ремизираа на гостински терен, европскиот шампион Вардар одигра 26:26 (14:13) кај ПИК Сегед, а Металург прокоцна победа кај Мотор Запорожје 28:28 (12:18). Нант на нашиот Кирил Лазаров го диктираше...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Двократниот со бронзен медал во светот Полска ќе учествува на своeто осмо Светско првенство во Русија 2018 ова лето, откако ја освои својата квалификациска група. Ова се случи по драматичниот домашен триумф од 4:2 над...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Football – World Qualifiers: Albania – Italy 2 Football – World Qualifiers: Israel – Spain 2 Football – World Qualifiers: Iceland – Kosovo* 1 Football – World Qualifiers: Macedonia – Liechtestein 1-1 Football – World...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе