Баерн Минхен го врати легендарниот тренер од пензија

72-годишниот Јуп Хајнкес доби понуда да го превземе германскиот шампион Баерн Минхен. Ако стратегот кој е во пензија го прифати предлогот, тогаш тоа ќе биде негов четврти период на чело на Баварците.

Предлогот на Баерн е за договор до крајот на сезоната, па така се очекува тој да прифати.

Хајнкес еднаш ја презеде улогата на спасител во Баерн во 2011 година по отпуштањето на Луј ван Гал. Баварците во моментов немаат тренер по ослободувањето на Карло Анчелоти. За време на неговиот претходен престој, Хајнкес го напушти Баерн во 2013 година, а потоа ја објави својот крај на кариерата.

Во моментов, тренерот е асистент тренерот Вили Сањол.

Наследниците на италијанецот би можеле да бидат Томас Тухел и Џулијан Нагелсман, но од јуни.

Tags