Буфон: “И да ја победевме Македонија немаше да се смени ништо”

Италија долго ќе ја памети Македонија и Александар Трајковски ако не обезбеди Мундијал во Русија 2018. “Азурите” одиграа 1:1 со Македонија во квалификационен меч на Светското првенство на Олимпико во Торино. Головите ги постигнаа Ѓорѓо Кјелини и Александар Трајковски во натпреварот бр. 172 за националниот тим на Џанлуиџи Буфон, кој по натпреварот изјави:

“Тоа дефинитивно не беше најдобра изведба на наша страна. Губењето од 0:3 од Шпанија не направи полоши. Дури и ако ја победивме Македонија со 1-0, немаше да смени ништо во тимот. Еднаквоста само ја зајакна потребата да се најде излез од оваа ситуација. Некои од играчите, исто така, мора да ја преземат одговорноста и да им помагаат на другите да станат тим што сака и може да игра на Светското првенство. Мораме да ја вратиме радоста на фудбалот, да се ослободиме од стравот и да почнеме да работиме на теренот. Фудбалот е едно од богатствата на нашата нација”, коментираше Буфон.

Tags