Вести од Категорија "АВТО МОТО"
September 14, 2017 - 0 Коментари

Мерцедес конечно му понуди на својот пилот Валтер Ботас продолжување на договорот, кој тој го прифати со задоволство. Значи следната година финецот повторно ќе соработува со Луис Хамилтон и ќе се натпреварува за сребрените стрели...

Повеќе
September 13, 2017 - 0 Коментари

Мекларен конечно се согласи со Хонда да го прекине договорот за испорака на мотори. Значи, од следната сезона, тимот од Вокинг ќе стане клиент на Рено, и Хонда ќе почне да го доставува Торо Росо....

Повеќе
September 7, 2017 - 0 Коментари

Германскиот производител на автомобили Порше сериозно размислува за влез во Формула 1. Тоа го призна финансискиот директор на компанијата Лутц Мешке кој одржа средба со Рос Браун и новите американски сопственици на Ф1 во текот...

Повеќе
September 5, 2017 - 0 Коментари

За популарниот шампионат на Формула Е, важно е да се отстапи од идеите на Формула 1, вели актуелниот светски шампион Лукас ди Граси. Ова исто така го вклучува дизајнот на новите тркачки електрични автомобили, кои...

Повеќе
September 1, 2017 - 0 Коментари

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) одлучи дека за следната сезона ќе биде интегриран ореолот и во болидите од Формула 2. Пред неколку дена стана јасно дека од сезоната 2018 заштитата влегува во Формула 1, а сега...

Повеќе
August 30, 2017 - 0 Коментари

Тајланд ќе биде домаќин на круг на МотоГП шампионатот во 2018 година. Договорот, кој ќе трае три години, беше потпишан во Бангкок. Трката ќе се одржи на патеката “Бурирам”....

Повеќе
August 29, 2017 - 0 Коментари

Андреа Довициозо со Дукати успеа да се избори за победа во британската трка Силверстон, и покрај силното возење на Јамаха од Валентино Роси и Маверик Виналес. Тој го освои четвртиот успех за овогодинешната Мото ГП-кампања....

Повеќе
August 29, 2017 - 0 Коментари

Мерцедес и Луис Хамилтон ја освоија трката за Големата награда на Белгија. Британецот стартуваше од пол-позицијата и не му дозволи на Себастијан Фетел од Ферари да ја освои својата победа. Така, Луис ја намали празнината...

Повеќе
August 25, 2017 - 0 Коментари

15-годишниот син на Ралф Шумахер и внук на седумкратниот шампион во Формула 1 Михаел Шумахер – Давид – е најновиот додаток во светот на моторспорот. Во моментов тој се натпреварува во германските DKM картинг серии,...

Повеќе
August 24, 2017 - 0 Коментари

Пилотот од Moто2 Томас Љоти ќе се приклучи на стартната линија на кралската класа од почетокот на сезоната 2018 во сателитскиот тим на Хонда, каде ќе биде партнер со друг дебитант – Франко Морбидели. Тој...

Повеќе
August 23, 2017 - 0 Коментари

Ферари го обнови договорот на пилотот Кими Раиконен и тој ќе се натпреварува за нив и наредната сезона во Формула 1. Така тимот од Маранело конечно стави крај на шпекулациите и финскиот пилот ќе може...

Повеќе
August 22, 2017 - 0 Коментари

Хонда официјално објави дека од сезоната 2018 година во МотоГП ќе се потпира на Такаки Накагами на за сателитскиот тим до искусниот Кал Кречлов, кој беше единствениот возач за тимот на ЛКР Хонда оваа сезона....

Повеќе
August 21, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на M-Sport со Форд Фиеста Од Танак го освои релито во Германија – десетти круг од календарот на Светскиот рели шампионат – откако поведе уште во попладневните фази на првиот натпреварувачки ден. Неговиот тимски...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Новиот извршен директор на Формула 1 Чејс Кери изјави дека сака во календарот на шампионатот да влезат уште неколку трки во САД. Во моментов единствениот американски круг е во Тексас, но Кери се надева на...

Повеќе
August 15, 2017 - 0 Коментари

Мик Шумахер оди по стапките на својот татко во моторспортот, а во крајот на август ќе се доближи поблиску до Формула 1. 18-годишниот пилот, кој во моментот се натпреварува во Формула 3 со тимот на...

Повеќе
August 14, 2017 - 0 Коментари

Андреа Довициозо со Дукати триумфираше со трета победа од почетокот на сезоната 2017 во MoтоГП по битката со светскиот шампион Марк Маркез до последниот свиок на австриската писта “Ред Бул Ринг”. Довициозо беше фаворит за...

Повеќе