Вести од Категорија "АВТО МОТО"
August 11, 2017 - 0 Коментари

Извршниот директор на американските автомобилски серии Индикар Марк Мајлс изјави дека Мекларен подготвува проект за влез во шампионатот. Британскиот конструктор веќе имаше една појава во Индијанаполис, која стана доста позната по ѕвезденото учество на Фернандо...

Повеќе
August 10, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Мерцедес Луис Хамилтон изјави дека дури и да се повлече по крајот на оваа сезона од Формула 1, неговите успеси во спортот се неспорни. Британецот објасни дека ако го следи примерот на клубскиот...

Повеќе
August 9, 2017 - 0 Коментари

Светскиот рели шампионат ќе го зголеми својот календар во 2018-та со круговите во Турција и Хрватска. До неодамна се очекуваше Нов Зеланд да дебитира на светската сцена, но најверојатно ништо од тоа. Меѓународната автомобилистичка федерација...

Повеќе
August 7, 2017 - 0 Коментари

Светскиот шампион за 2016-та во MoтоГП Марк Маркез ја остави за себе конкуренцијата на чешката писта “Брно” и забележа победа со предност од над 12 секунди во однос на клубскиот колега во Хонда Дани Педроса,...

Повеќе
August 4, 2017 - 0 Коментари

Легендата на мотоспортот Анхел Нието почина една недела откако претрпе несреќа во Ибица. Тој беше примен во болница веднаш, но черепот и мозочните повреди се покажаа премногу тешки. 13-кратниот светски шампион беше удрен од автомобил, управуван...

Повеќе
August 3, 2017 - 0 Коментари

Претседателот на Ферари и извршен директор на Фиат-Крајслер Серџо Маркионе изјави дека Ферари нема да го следи Мерцедес во Формула Е, но тоа може да го направи некој од другите брендови на Фиат – Масерати...

Повеќе
August 2, 2017 - 0 Коментари

Оваа недела Мерцедес официјално го најави влегувањето во целосно електричниот шампионат Формула Е во сезоната 2019/20. Германскиот производител шокираше со веста дека го напушта DTM шампионатот, како пред неколку месеци Нико Розберг шокираше со своето...

Повеќе
August 1, 2017 - 0 Коментари

Новиот шеф на Заубер Фредерик Васор го раскина договорот на тимот со наводниот технички партнер за следната сезона Хонда по “стратешки причини за доброто на тимот во иднина”. По негови зборови новиот снабдувач на мотори...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Рено во Формула 1, Џолин Палмер по трката на “Хунгароринг” во Будимпешта, дојде во нашиот Охрид, од каде ќе го започне летниот одмор од Формула 1. Тој на својот профил на “Инстаграм” објави фотографија...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Бразилецот Лукас ди Грас од тимот на Абт Ауди е новиот шампион во Формула Е, откако Себастијан Буеми доживеа несреќа. Двајцата пилоти беа фаворитите за светската титула од третата сезона на електричните серии. Буеми ја...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Новакот во Светскиот рели шампионат оваа сезона од тимот на Тојота Есапека Лапи импресионира со настапот во целиот тркачки викенд и грабна деби победа во кариерата на релито во Финска – деветти круг од календарот...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Себастијан Фетел ја освои последната трка од календарот на Формула 1 пред летниот одмор, откако ја заштити првата позиција од стартот до финишот на “Хунгароринг”. Кими Раиконен заврши втор и така Ферари запишаа двојна победа...

Повеќе
July 29, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Ферари покажа силни перформанси на патеката “Хунгароринг” од нивните главни конкуренти за титулата во Формула 1 – важечките шампиони од Мерцедес. Себастијан Фетел направи многу силна квалификација и ги остани далеку зад себе...

Повеќе
July 28, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Ред Бул, Даниел Рикардо запиша најбрз круг на патеката “Хунгароринг” и поведе во првиот слободен тренинг за Гран При на Унгарија. Австралиецот извозе за 1:18.486 минути и го претекна Кими Раиконен со Ферари...

Повеќе
July 27, 2017 - 0 Коментари

Мерцедес официјално објави дека го напушта DTM шампионатот на крајот на сезоната 2018 и потврди создавањето на фабрички тим во Формула Е во сезоната 2019/20. Тимот од Штутгарт беше суштински дел од германските серии уште...

Повеќе
July 26, 2017 - 0 Коментари

Автомобилскиот производител Астон Мартин би имал интерес да влезе во Формула 1, но под одредени услови. Извршниот директор Енди Палмер изјави дека присуствувал на состанокот на групата кон ФИА, која ги разгледува прашањата поврзани со...

Повеќе