Вести од Категорија "АВТО МОТО"
August 4, 2017 - 0 Коментари

Легендата на мотоспортот Анхел Нието почина една недела откако претрпе несреќа во Ибица. Тој беше примен во болница веднаш, но черепот и мозочните повреди се покажаа премногу тешки. 13-кратниот светски шампион беше удрен од автомобил, управуван...

Повеќе
August 3, 2017 - 0 Коментари

Претседателот на Ферари и извршен директор на Фиат-Крајслер Серџо Маркионе изјави дека Ферари нема да го следи Мерцедес во Формула Е, но тоа може да го направи некој од другите брендови на Фиат – Масерати...

Повеќе
August 2, 2017 - 0 Коментари

Оваа недела Мерцедес официјално го најави влегувањето во целосно електричниот шампионат Формула Е во сезоната 2019/20. Германскиот производител шокираше со веста дека го напушта DTM шампионатот, како пред неколку месеци Нико Розберг шокираше со своето...

Повеќе
August 1, 2017 - 0 Коментари

Новиот шеф на Заубер Фредерик Васор го раскина договорот на тимот со наводниот технички партнер за следната сезона Хонда по “стратешки причини за доброто на тимот во иднина”. По негови зборови новиот снабдувач на мотори...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Рено во Формула 1, Џолин Палмер по трката на “Хунгароринг” во Будимпешта, дојде во нашиот Охрид, од каде ќе го започне летниот одмор од Формула 1. Тој на својот профил на “Инстаграм” објави фотографија...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Бразилецот Лукас ди Грас од тимот на Абт Ауди е новиот шампион во Формула Е, откако Себастијан Буеми доживеа несреќа. Двајцата пилоти беа фаворитите за светската титула од третата сезона на електричните серии. Буеми ја...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Новакот во Светскиот рели шампионат оваа сезона од тимот на Тојота Есапека Лапи импресионира со настапот во целиот тркачки викенд и грабна деби победа во кариерата на релито во Финска – деветти круг од календарот...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Себастијан Фетел ја освои последната трка од календарот на Формула 1 пред летниот одмор, откако ја заштити првата позиција од стартот до финишот на “Хунгароринг”. Кими Раиконен заврши втор и така Ферари запишаа двојна победа...

Повеќе
July 29, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Ферари покажа силни перформанси на патеката “Хунгароринг” од нивните главни конкуренти за титулата во Формула 1 – важечките шампиони од Мерцедес. Себастијан Фетел направи многу силна квалификација и ги остани далеку зад себе...

Повеќе
July 28, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Ред Бул, Даниел Рикардо запиша најбрз круг на патеката “Хунгароринг” и поведе во првиот слободен тренинг за Гран При на Унгарија. Австралиецот извозе за 1:18.486 минути и го претекна Кими Раиконен со Ферари...

Повеќе
July 27, 2017 - 0 Коментари

Мерцедес официјално објави дека го напушта DTM шампионатот на крајот на сезоната 2018 и потврди создавањето на фабрички тим во Формула Е во сезоната 2019/20. Тимот од Штутгарт беше суштински дел од германските серии уште...

Повеќе
July 26, 2017 - 0 Коментари

Автомобилскиот производител Астон Мартин би имал интерес да влезе во Формула 1, но под одредени услови. Извршниот директор Енди Палмер изјави дека присуствувал на состанокот на групата кон ФИА, која ги разгледува прашањата поврзани со...

Повеќе
July 24, 2017 - 0 Коментари

Клер Вилијамс, која ја исполнува улогата на заменик-шеф на Ф1 тимот Вилијамс, изјави дека не се брза да нуди нови договори на пилотите за следната сезона. Фелипе Маса го одложи повлекувањето од спортот и се...

Повеќе
July 23, 2017 - 0 Коментари

Според Ники Лауда одлуката на раководството на Формула 1 следната година да го воведе ореолот како задолжителен е грешка. Лауда изјави дека спортот може да работи за подобрување на безбедноста на пилотите во кокпитот, но...

Повеќе
July 21, 2017 - 0 Коментари

Одбраната во кокпитот стана приоритет за ФИА по многуте инциденти во Формула 1, од кои некои беа фатални за пилотите. Пред малку повеќе од една година беше претставен концептот на затворен кокпит – “Ореол” и...

Повеќе
July 20, 2017 - 0 Коментари

Четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел утврди каде неговите главни ривали од Мерцедес за титулата во 2017 година го надминуваат тимот на Ферари. Според германскиот пилот на Скудерија силата на болидите на Луис Хамилтон и Валтер...

Повеќе