Вести од Категорија "АВТО МОТО"
June 13, 2014 - 0 Коментари

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе во овој викенд ќе го продолжи својот настап на Европскиот шампионат на ридски патеки, со шестата трка оваа сезона која ќе се одржи во Полска, поточно во Лиманова на...

Повеќе
June 10, 2014 - 0 Коментари

Третата трка од Источно-Европскиот шампионат во мотокрос која изминатиот викенд се возеше во Бузау (Романија) заврши неславно. Христијан Илиоски – Кико од Македонија имаше еден одличен старт, беше првопласиран со огромна предност пред крајот на...

Повеќе
June 9, 2014 - 0 Коментари

Возачот на Ред Бул, Австралиецот Даниел Рикиардо, е победник на Големата награда на Канада, седмата трка од овогодишниот шампионат во Формула 1 која се возеше на патеката “Жак Вилнев“ во Монтреал. Рикиардо, кој челната позиција...

Повеќе
June 8, 2014 - 0 Коментари

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе го освои второто место на трката во Чешка во рамките од Европскиот шампионат на ридски патеки. И покрај што вчера имаше едно излетување со автомобилот (Мицубиши Ево) успеа да...

Повеќе
June 7, 2014 - 0 Коментари

Нико Розберг ја освои денеска пол-позицијата во пресрет на трката за Големата награда на Канада која в недека ќе се вози на патеката “Жил Вилнев“ во Монтреал. Возачот на Мерцедес до првото место во вечерашните...

Повеќе
June 6, 2014 - 0 Коментари

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо имаше најбрзо време (1м17.238с, 21. круг)) на првиот слободен тренинг во Канада. Зад него заврши дуото на Мерцедес, Луис Хамилтон како второпласиран, додека Нико Розберг на третата позиција задоцни една...

Повеќе
June 6, 2014 - 0 Коментари

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе престојниот викенд ќе учествува на петтата трка од Европскиот шампионат на ридски патеки во Чешка (Штернберк). Ќе партиципираат 200. натпреварувачи, во групата Н ќе има 20. учесници (најмногу оваа...

Повеќе
June 1, 2014 - 0 Коментари

Марк Маркез ја продолжи својата фантастична низа, која сега брои шест победи во серија. Шпанецот во последниот круг после една одлична битка повторно го презеде водството од Хорхе Лоренцо, и со својата Хонда дојде до...

Повеќе
April 14, 2014 - 0 Коментари

Македонецот Христијан Илиоски го освои второто место во Хајраболу, Турција, каде викендов се возеше источно европскиот шампионат во мотокрос. На него учестуваа уште дввајца наши државјани Борче Костов и Андриан Ристевски. Илиоски имаше можност да...

Повеќе
January 30, 2014 - 0 Коментари

Стигна и поддршката од двата клуба во кои возеше Шуми. Ферари и Мерцедес на своите нови болиди испиша пароли “Keep Fighting Michael” и “Forza Michael” На болидот на Луис Хамилтон кој уште првиот ден е...

Повеќе
January 30, 2014 - 0 Коментари

Помина еден месец откако Михаел Шумахер доживеа страшна несреќа при скијање, по што тој сеуште е во кома. До сега нема никакво официјално соопштение од болницата во Франција каде се наоѓа тој, а неговата менаџерка...

Повеќе
October 24, 2013 - 0 Коментари

Со последната трка заврши Источно-Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам. Истата се одржа во Плевен(Бугарија). Сашо Николов-најдобриот наш натреварувач во класата SBKS1000. На крајот Николов е четврти во оваа класа. Нашиот претставник трката ја заврши на...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Коментари

За големо задоволство на сите љубители на мото-кросот во Македонија, овој викенд ќе се одржи уште една трка во Битола. На 20-ти октомври со почеток во 10 часот ќе започне трката на патеката Братиндол. Се...

Повеќе
October 14, 2013 - 0 Коментари

Големата награда на Малезија во МОТО 2 шампионатот ја обележи стравичниот судир и тоа уште во првиот круг на патеката “Сепанг”. Во инцидентот учествуваа вкупно шест возачи, но за среќа никој од нив не беше...

Повеќе
October 12, 2013 - 0 Коментари

Возачот на Ред Бул, Марк Вебер ја освои пол позицијата во 15-тата трка од овогодинешниот шампионат за големата награда на Јапонија. Австралијанецот до својата прва пол позиција, а 13-та во својата кариера дојде по одлично...

Повеќе
October 7, 2013 - 0 Коментари

Најдобриот рели возач ја заврши својата кариера со превртување на релито во Франција. Лоеб и неговиот со-возач Даниел Елена излегоа од автомобилот без никакви повреди. Несреќата се случи во неделната прва етапа и на дел...

Повеќе