Вести од Категорија "ФУДБАЛ"
November 6, 2013 - 0 Коментари

Малкумина наши малди фудбалери веднаш по заминувањето во странство добиваат веднаш шанса да заиграат за нивните нови екипи. Бојан Спирковски, младиот прилепчанец без проблем доби стандарно место во младинската екипа на чешката Јихлава. Според извештаите...

Повеќе
November 6, 2013 - 0 Коментари

Малкумина наши интернационалци можат да се пофалат со тоа дека станале капитени на нивните екипи во странство. Од последнит натпревар на Волин таа чест ја има и нашиот репрезентивец Ванче Шиков. Како што знаеме Волин...

Повеќе
November 6, 2013 - 0 Коментари

Вардар по трет пат оваа сезона ќе биде „домаќин-гостин“ во Охрид. Тие дерби средбата од 15 коло на Првата Македонска Фудбалска Лига против Хоризонт Турново ќе го игра на стадионот “Атина Бојаџи“ во Охрид. Почетокот...

Повеќе
November 6, 2013 - 0 Коментари

Еден ден по пренесувањето на веста во бугарскиот весник „ Меридијан мач” дека ќе се опрости од националниот тим самиот Грнчаров истата ја демантира. „ Зборовите ми се испревртени. Лошо формулирана реченица од страна на...

Повеќе
November 6, 2013 - 0 Коментари

„Потегот на управата на ФК Дрита е повеќе од некоректен. Имав одлична серија од 10 средби без пораз. Луѓето од фудбалот знаат кој е Јетон Беќири. За овој краток период успеав да ја консолидирам екипата,...

Повеќе
November 5, 2013 - 0 Коментари

14 коло од Суперлигата на Данска помина во знакот на македонскиот репрезентативец Ферхан Хасани. Беше еден од творците на гостинската победа на Брондби со Вестјиландод 0:2. Хасани го постигна вториот погодок на оваа средба во...

Повеќе
November 5, 2013 - 0 Коментари

Десетолигашот Вутфорд по 6000 минути фудбал, дочекаа да победат. Овој тим испадна претходната година од осмата лига, имаа финансиски проблеми и одлучија да паднат не во девета, туку во десетата лига, со цел да се...

Повеќе
November 5, 2013 - 0 Коментари

Утре 06.11.2013 во 13 часот на терените во „Куќата на фудбалот“ во скопската населба Ново Лисиче контролен натпревар ќе одигра репрезентацијата до 18 години. Противник во ова тест средба на младите фудбалери ќе им биде...

Повеќе
November 5, 2013 - 0 Коментари

Тимот на Адис Јаховиќ беше елиминиран од второлигашот Тернопил во Купот на Украина. Нашиот интернационалец постигна гол, но противникот беше поуспешен на пенали. Јаховиќ го израмни натпреварот во 53 минута, со што го постави конечниот...

Повеќе
November 5, 2013 - 0 Коментари

Интересна статистика, шампионатот во Италија започна пред околу два месеци, а “Росоњерите” имаат веќе пет порази. Да се потсетиме на периодот од 1991 до 1994 година кога имаа само три изгубени натпревари во првенството… А...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

Нашиот интернационалец Марио Ѓуровски со две асистенции во последниот натпревар, ја заврши сезоната во првенството на Тајланд. Муангтонг Јунајтед одигра нерешено (2:2) против екипата на Чаинат, а Марио асистираше за двата погодоци на својот тим. Муангтонг сезоната...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

„Размислувам да се откажам од репрезентативните настапи за Македонија. Мислам дека целосно ќе му се посветам на настапот за Ботев. Сепак конечна одлука не сум ја донел . Ќе размислам уште извесен период, но сум на мислење дека треба да...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

На работниот состанок меѓу Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓорѓиоски и претставниците на клубовите од Првата фудбалска лига се дискутираше на актуелни теми кои значително влијаат и можат да придонесат за развој на...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

Ова е најверојатно рекорд на сите времиња, кога се во прашање натпреварите од третата лига. Се работи за тимот Санта Круз од Ресифе, кој има фантастичните навивачи, но немаат некои големи успеси. Доволно е да се каже...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

Во Англија веќе почнува да се зборува дека во прашање е најдобриот гол на колото. Навистина, фудбалерот на Шревсбери Таун, Џо Џејкобсен испрати “бомба” кон голот на Шефилд Јунајтед, топката доби метеорско убрзување и му...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

Фудбалерот од младинскиот погон на клубот РКВВ од Холандија, 15-годишниот Хатемаи Ел Марид, успеа на еден натпревар да издрибла скоро половина противнички играчи во стилот на Меси, а потоа и ја заврши соло акцијата со...

Повеќе