Вести од Категорија "КОШАРКА"
November 6, 2013 - 0 Коментари

Три од четири за Војдан Стојановски во Еврокупот, и втора победа на Перо Антиќ со Атланта Хокс, совладувајќи го Сакраменто на гостински терен со 105-100. Војдан Стојановски пак, со Алба Берлин прослави триумф над Гравелин...

Повеќе
November 6, 2013 - 0 Коментари

Денеска (06.11) во рамките на 5 коло на првата кошаркарска лига се сретнуваат: Струмица-Лирија, Вардар Апаве-Карпош Соколи, Работнички-Пелистер Спорт. Со ова колото ќе биде комплетирано, вчера се одигра еден официјален и неофцијален натпревар. Куманово ја докажа...

Повеќе
November 5, 2013 - 0 Коментари

Енес Хаџибулиќ успешно се оперираше. Скинатиот лигамент на десното колено е успешно саниран. Кошаркарот на Фени Индустри подолго време влечеше повреда, но поради јаката мусклулатура последиците се почустуваа по еден месец. Пред поранешниот кошаркар на...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

Нашиот репрезентативец Предраг Самарџиски беше поразен во турската кошаркарска лига од екипата на Ушак, со резултат од 81:71. Тој постигна 6 поени и забележа девет скока. Поранешниот играч на Литвос Ритас имаше 3/8 за два...

Повеќе
November 4, 2013 - 0 Коментари

Во петокот беше одигран еден женски пријателски натпревар во чест на човекот кој придонесе многу за женската кошарка во Македонија. На овој ден пред точно една година, почина еден од најдобрите тренери во историјата на женската...

Повеќе
November 3, 2013 - 0 Коментари

Трета победа во серија, следи вистински тест Струмица е во одлична серија од три победи. Попладнево тие беа подбри од екипата на Карпош соколи со  66-72. Во победничката екипа анјдоабр беше Кук со 19 поени, новото...

Повеќе
November 3, 2013 - 0 Коментари

По победата против Пелистер кошаркарите на Вардар АПАВЕ извојуваа уште една победа. Екипата состаавена од голем број на кошаркари што доминираат неколку сезони по ред во младинска конкуренција славеше победа од 75:85 (18:30-16:20-16:16-25:19).. Тие максимално...

Повеќе
November 3, 2013 - 0 Коментари

Далас Маверикс постираше видео наречено “What do the Mavs say,” кое е пародија на песна која е веќе пародија на песната “What Does the Fox Say”. Во песната се појавуваат играчите на Маверикс вкључувајќи го...

Повеќе
November 1, 2013 - 0 Коментари

22- годишниот Ѓекиќ потпиша за кошаркарскиот клуб на Струмица. Крилниот центар повторно се враќа во Македонија, но овој пат во друга екипа. Во летниот период Ѓекиќ беше на проба во МЗТ Скопје. Својата кариера ја...

Повеќе
November 1, 2013 - 0 Коментари

По повредата на плејмејкерот Немања Врањеш, КК Куманово потпиша со американецот Рој Паран. Овој кошаркар е висок 175 см и оваа сезона играше за црногорскиот тим Даниловград, но добрата игра и постигнатите 50 поени против...

Повеќе
November 1, 2013 - 0 Коментари

Вчера во 18 часот во дербито на двете непоразени екипи од групата „А“ се сретнуваат Фенербахче и ЦСКА Москва. Ова е вистински тест на квалитетот на турската екипа предводена од нашиот репрезентивец Лестер Бо Мекелеб....

Повеќе
November 1, 2013 - 0 Коментари

И покрај натчовечките напори кои беа направени да бидеме присутни на натпреварот на нашиот РАБОТНИЧКИ во КАВАДАРЦИ на крајот уште еднаш се покажа дека гостинските навивачи и понатаму се третираат како ТЕРОРИСТИЧКИ ГРУПИ на кои...

Повеќе
October 31, 2013 - 0 Коментари

Гостување во Смедерево Како што ви беше најавено на флаерот на утакмицата со Партизан време е за првото гостување сезонава, и тоа против Мега Визура која игра во Смедерево. 400 километри лесен пат, викенд, евтин...

Повеќе
October 31, 2013 - 0 Коментари

Кошарка-Еврокуп МЗТ Скопје денеска од Турција директно слетува во Белград каде што во текот на денот ќе тргне за Смедерево. Во составот ќе бидат и двајцата повратници од повредите Кејд Дејвис и Дамјан Стојановски. Натпреварот...

Повеќе
October 31, 2013 - 0 Коментари

Енес Хаџибулиќ го зголеми списокот на повредени кошаркари во екипата на Фени Индустри. Поранешниот кошаркар на Работнички и Лирија има скинат лигамент на десното колоното. Претходно на средбата со Апаве со скршеница на десната рака...

Повеќе
October 30, 2013 - 0 Коментари

Директен пренос од денешниот натпревар против екипата на Банвит од Турција нема да има поради тоа што ниту еден турски канал ги нема откупено ТВ правата за емитување на натпреварите на Банвит. Инаку стартот на...

Повеќе