Вести од Категорија "КОШАРКА"
October 18, 2013 - 0 Коментари

Младен Симеуновиќ и Александар Штурановиќ се новите засилувања на КК Пелистер Спорт од Битола. Огромни се шансите денеска да бидат во ростерот за средбата со Кожув денеска во 18:30. Натреварот во салата „Младост“ Битола требаше...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Оваа сезона ќе продолжи да се емитуваат натпреварите од првата македонска кошаркарска лига на МТВ. Денеска беше постигнат договорот помеѓу МКФ и МТВ, кој ќе трае 2 години. Секој вторник и петок ќе се емитува...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Вчера на програмата беа првите два натревари до кошаркарската Евролига. Бросе го совлада Стразбур со 84:70, додека некогаш големата Монтепаски Сиена е поразена дома од Галатасарај со 75:84. Со таа стартуваше овогодишниот цилкус, а екипата...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Коментари

Лошо „бранење“ на ударите за три. ВЕФ Рига-МЗТ Скопје Аеродром 80:71 (14:11-19:22-23:23-24:15) Судии: Лаурнавичиус Ј. (Литванија), Серхио Силва (Португалија), Клементс Фриц (Германија) Арена: Арена Рига, Гледачи: 2000 ВЕФ Рига: Робинсон 10, Берзинс А. 13, Дерик...

Повеќе
October 15, 2013 - 0 Коментари

Денес со почеток од 18.00 часот (МРТ 1) стартува второто по ранг натпреварување во Европа, Еврокупот. Оваа година Македонија има свој претставник во името на МЗТ Скопје. Во првото коло МЗТ гостува во Летонија против...

Повеќе
October 15, 2013 - 0 Коментари

„Ја чекам вистинската понуда за да ја продолжам кариерата. За сега ќе тренирам со Хелиос Домжале“ ијзави Владо Илиевски за словенечкиот портал kosarka.si. Има неколку интерeсни опции за популарниот „Че“, ама за сега е слободен...

Повеќе
October 13, 2013 - 0 Коментари

МЗТ СкопјеАеродром-Будуќност 78:71 (24:11-20:17-20:24-14:19) СЦ “Борис Трајковски“ – Скопје, Судии: Јовчиќ, Јавор, Глишиќ. Гледачи: 2.400 МЗТ Скопје Аеродром: О. Стојановски, Синовец 11, Марковски 2, Костоски 4, Лучиќ 10, Гечевски 27, Младеновски, Чековски 3, Оташевиќ 9,...

Повеќе
October 13, 2013 - 0 Коментари

Кумановци се мачеа, другите според планот Со трите саботни натпревари се почна 22-та сезона во Првата машка лига. На отворањето, Кожув и Работнички беа убедливи во дуелите со Фени Индустри, односно Вардар Апаве, додека Куманово...

Повеќе
October 11, 2013 - 0 Коментари

Според изборот на „Еуроспорт“ Aмериканецот со македонски пасош, Лестер Бо Мекелеб е во топ десет натурализирани спортисисти на сите времиња. Според овој избор Бо е на 6-то место во друштво на спортски величини како: Мартина...

Повеќе
October 11, 2013 - 0 Коментари

Македонскиот репрезентиец, Дамјан Стојановски се повреди и ќе паузира на утрешниот натревар со Будуќност во СРЦ „Борис Трајковски“(19 часот). Првичните информации велат дека ќе отсустува две до три недели. Стојановски се повреди во третата четвртина...

Повеќе
October 11, 2013 - 0 Коментари

Поради запалената пиротехника на натпреварот со Унион Олимпија, МЗТ Скопје е казнет со 5.000 евра казна од страна на АБА лигата. Доколку се повтори истото на било кој од наредните натпревари, клубот ќе биде казнет...

Повеќе
October 11, 2013 - 0 Коментари

Коби Брајант, првата ѕвезда на НБА и Лос Анџелес Лејкерс, се уште не знае кога ќе се врати на паркетот. Колку за потсетување Коби, по операцијата на Ахиловата тетива, и проблеми со коленото веќе пола...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Во еден дуел против макеоднскиот шампион МЗТ Скопје Аерoдром македонскиот репрезентативец Ивица Димчевски заработи незгодна повреда. Скинатиот преде вкрстен лигамент значеше операција и пауза нешто подолго отсуство од кошаркарските терени. Прво следеше операцијата кај доктор...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Првиот натпревар во предсезоната Перо Антиќ со тимот на Аталанта го одиграа против актуелниот првак Мајами Хит и загубија со 5 поена разлика (92:87). Антиќ играше 16 минитуи во кој постигна 3 поена, 4 скока...

Повеќе
October 7, 2013 - 0 Коментари

Најдобриот Руски кошаркар изјави дека е дојдено времето да се збогува од дресот на националниот тим. Андреј Кириленко не беше во составот на рускиот тим за европското првенство во Словенија. Русинот кој пред извесно време...

Повеќе