Вести од Категорија "КОШАРКА"
August 21, 2017 - 0 Коментари

НБА ја објави целосната програма за регуларната сезона 2017/2018, чиј почеток ќе биде даден на 17-ти октомври, а последната средба пред почетокот на плеј-офот ќе се одигра на 11-ти април следната година. Календарот е потполно...

Повеќе
August 20, 2017 - 0 Коментари

Македонската кошарка периодов го живее најлошиот момент, момент кој и тоа како ќе остави трага во кошаркарската историја. Македонија, од една од најдобрите кошаркарски репрезентации во Европа (барем во топ 15) од вчера е на...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Американските кошаркари Даниел Јенсен и Брет Бејли се нови кошаркари на македонскиот шампион МЗТ Скопје. 20-годишниот Јенсен е висок 206 см и игра на позиција крило. Тој има европско искуства, бидејќи минатата сезона играше за...

Повеќе
August 18, 2017 - 0 Коментари

Легендарниот македонски кошаркар Владо Илиевски, најверојатно, ќе игра уште една сезона, вкупно 21-ва во неговата богата кариера. Како што стојат работите, 37-годишниот плејмејкер ќе го прифати повикот од Илирија од Љубљана и повторно ќе заигра...

Повеќе
August 15, 2017 - 0 Коментари

Њујорк и Хјустон ги обновија преговорите за трансфер на Кармело Ентони, а Рокетс бараат трет тим кој ќе биде вклучен во договорот, за да може тој да стане факт. Ѕвездата на Њујорк ја наврати изјавата...

Повеќе
August 13, 2017 - 0 Коментари

НБА соопшти дека актуелниот носител на наградата за “Најкорисен играч” Стеф Кари е кошаркарот чиј дрес е најмногу баран меѓу навивачите на играта на глобално ниво. Бекот на Голден Стејт е пред ѕвездата на Кливленд...

Повеќе
August 11, 2017 - 0 Коментари

Дејвид Блат продолжува да очекува нова шанса да се врати во НБА. Тренерот на Израел беше отпуштен од Кливленд Кавалирс во средината на својата втора сезона, а потоа под водство на Тирон Лу, Леброн Џејмс...

Повеќе
August 10, 2017 - 0 Коментари

Њујорк Никс може да се пофали со уште едно ново засилување пред почетокот на сезоната 2017/18, откако од клубот најавија дека го привлекуваат во составот Мајкл Бијзли. Во овој момент условите на договорот останаа тајна,...

Повеќе
August 9, 2017 - 0 Коментари

Бекот на Бостон Аjзер Томас прави импресивни нешта, иако е висок само 175 сантиметри. Тој беше избран како последен избор во Драфтот во 2011 година, кога Сакраменто го зеде со како број 60, а потоа...

Повеќе
August 4, 2017 - 0 Коментари

Кристапс Порзингис продолжува да е оптимист за иднината во Њујорк. Летонецот е меѓу имињата кои често беа споменува за трансфер далеку од Големото јаболко, но тој се надева дека ќе ја помине целата кариера во...

Повеќе
August 3, 2017 - 0 Коментари

Косово го доби балканското дерби со Македонија во првиот круг од Групата Ц на прелиминарните квалификации за СП 2019. Пред фановите на трибините во Приштина, домаќините преживеаја за конечни 72:68, откако водеа со огромна разлика...

Повеќе
August 2, 2017 - 0 Коментари

Еден од лидероте на Кливленд Кавaлирс – Каиро Ирвинг е најкоментиран во последните 10 дена откако 25-годишниот бек посака да го напушти “Кавалирс” уште ова лето. Интерес кон гардот дефинитивно не недостасува, како веднаш по веста...

Повеќе
August 1, 2017 - 0 Коментари

МЗТ Скопје не се пријави за Еврокупот во кошарка ФИБА или Лигата на Шампионите, и од следната сезона ќе се натпреварува само во Аба лигата, и македонското првенство. Причината за ова, според управата на клубот,...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Koшаркарот на ЛА Клиперс Данило Галинари, се степа со кошаркарот Орлан Кук од репрезентацијата на Холандија, во пријателски натпревар меѓу Италија и Холандија. Тој при тепачката, ја повреди раката и ќе паузира од 40 до 50 дена,...

Повеќе
July 29, 2017 - 0 Коментари

Скоро 20 Тима пројавиле интерес и се поврзале со Кливленд за можен трансфер на Каиро Ирвинг, но реалната бројка на пратени понуди е околу три пати помала. Токму 6 тима ги дале своите предлози на...

Повеќе
July 28, 2017 - 0 Коментари

Ксавиер Темс го напушти МЗТ Скопје, и покрај фактот дека тој потпиша двегодишен договор, и дури на крајот на својата прва сезона, изрази желба да ја напушти Македонија. Тој замина во Израел, и од денес е...

Повеќе