Вести од Категорија "МАКЕДОНСКИ СПОРТ"
June 26, 2017 - 0 Коментари

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави шеширите за ждрепката за групната фаза од новата сезона во ЕХФ Лигата на Шампионите. Нашиот шампион, кој воедно е и европски шампион, Вардар, иако ја освоија шампионската титула минатата сезона...

Повеќе
June 25, 2017 - 0 Коментари

Македонските одбојкари ќе одат на Фајнал форот во Данска со шест победи во шесте натпревари, откако ја совладаа денес и Албанија со 25:21, 17:25, 25:21, 23:25, 15:10. Вчера падна Шведска, а завчера и Азербејџан во...

Повеќе
June 25, 2017 - 0 Коментари

Голманот на Вардар, Арпад Штербик ја имаше третата најдобра интервенција оваа сезона во Лигата на Шампионите, и тоа одбранет зицер на Микел Хансен во финалето на Лигата на шампионите…...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Македонските одбојкари продолжуваат да редат победи во Европската лига, откако ја совладаа вчера Шведска со 25:16, 25:22, 32:30, и така добија нова шанса да се борат за златниот медал од Европската лига, откако обезбедија уште...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Металург повторно ќе биде дел од ЕХФ Лигата на шампионите, за осми пат во својата историја, и шести пат едноподруго, а Македонија повторно ќе биде претставена од два клубови. Металург повторно ќе биде дел од...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Српскиот кошаркарски тренер Драган Николиќ не е повеќе тренер на Карпош Соколи. Според соопштението, од раководството на македонскиот вице-шампион, тие и Николиќ  не успеаја да се договорат за понатамошна соработка, дури и по долги и...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Вардар ја покори ракометна Европа. По Кометал Ѓорче Петров во женска конкуренција во историјата на европскиот ракомет во машка конкуренција Вардар ја запишува Македонија со болдирани букви. Во полуфиналето на фајнал-форот падна Барселона, а во финалето...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Натпреварот со Португалија беше последниот за 17 златни момчиња, кои со селекторот Боби Милевски го направија најголемиот успех во македонскиот фудбал, елиминирајќи ја најголемата селекција до 21 година – Франција, и обезбедија пласман на Европското...

Повеќе
June 23, 2017 - 0 Коментари

Македонските одбојкари запишаа и четврта победа по ред во Европската лига, откако ја совладаа Шведска со 25:16, 25:22, 32:30, и така доби нова шанса да се бори за златниот медал од Европската лига, откако обезбедија уште...

Повеќе
June 23, 2017 - 0 Коментари

Бруно Тедино е новиот тренер на Палермо, каде играат нашите репрезентативци Илија Несторовски и Александар Трајковски. Искусниот стручњак е шести нов на овој пост во клубот само во рамките на една година. Во последните 15...

Повеќе
June 22, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот ракометен вице-шампион Металург потпиша со левиот бек Јануш Лапајне, кој доаѓа од редовите на европскиот вицешампион Пари Сен Жермен, а со тимот од Автокоманда потпиша двегодишен договор. Maкедонскиот репрезентативец Жарко Пешевски потпиша нов договор...

Повеќе
June 21, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот капитен Кирил Лазаров е избран за најдобар десен бек за минатата сезона во АСОБАЛ лигата. Бомбандерот ова лето ја напушта Барселона и се сели во Франција, каде ќе игра за Нант. Лазаров освои четири...

Повеќе
June 20, 2017 - 0 Коментари

Младата македонска репрезентација ремизираше (2:2) против Србија, на Европското првенство во Полска. За Македонскиот фудбал ова е историски ден, бидејќи за прв пат постигнавме гол на Европско првенство. Српскиот тим успеа да доминира во првите...

Повеќе
June 20, 2017 - 0 Коментари

Новиот тренер на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков го објави списокот на 24 кошаркари, со кои ќе ги почне претквалификациите против Естонија и Косово. По долго време капитенот на Макеоднија Перо Антиќ, и натурализираниот Лестeр...

Повеќе
June 20, 2017 - 0 Коментари

Најдобриот играч на Карпош Соколи во текот на изминатата сезона на регионалните првенства, Драган Лабовиќ одлучи да остане во Скопје. 30 годишниот србин го продолжи договорот со Карпош Соколи на уште една сезона. Тој со...

Повеќе
June 20, 2017 - 0 Коментари

Младата репрезентација на Македонија игра денес од 18 часот против Србија во натпревар од второто коло од групата Б на Европското првенство во Полска за млади фудбалери. Селекторот на Србија Ненад Лалатовиќ изјави дека Македонија...

Повеќе