Вести од Категорија "Меѓународен Фудбал"
January 13, 2016 - 0 Коментари

    Вечерва во рамките на 20. коло од Англиската Премиер лига се играат 8 натпревари. Челзи на домашен терен ќе брка втора победа во низа против ВБА додека пак Евертон гостува во Манчестер кај...

Повеќе
January 12, 2016 - 0 Коментари

Манчестер јунајтед ги замолкна критичарите кој велеа дека “Црвените Ѓаволи” играат “здодевен” фудбал. На голеадата на вечерниот натпревар помеѓу Њукасл и Манчестер Јунајтед(3-3), јубителите на фудбалот имаа прилика да видат два “евро” гола, откако Руни...

Повеќе
January 12, 2016 - 0 Коментари

20. Манчестер Јунајтед-78.531 бод 19. Севиља-78,557 бодови 18. Баерн Леверкузен-80,064 бодови 17. Базел-84,595 бодови 16. Наполи-88,854 бодови 15. Валенсија-89,057 бодови 14. Манчестер Сити- 89,531 бод 13. Порто-92,216 бодови 12. Зенит Санкт Петербург-93,176 бодови 11. Шалке...

Повеќе
January 12, 2016 - 0 Коментари

ФИФА објави кој за кого гласал и лесно се забележува дека гласовите често иделе за “својте”. Селекторот на Германија, Јоаким Лев својте гласови ги доделил на тројца германци, нејвеќе бодови од селекторот добил Мануел Ноеr,...

Повеќе
January 12, 2016 - 0 Коментари

Ниту Роналдо, ниту Меси, Пол Погба беше фудбалерот кој привлече највеќе внимание кај новинарите на вчерашната церемонија. Погба најпрво беше центар на случувањата поради несекојдневното “сако” кое го носеше на себе, а потоа пред толку...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Италијанците го бојкотираа изборот на ФИФА поради одлуката  Буфон да не биде вклучен во изборот на 50 најдобри фудбалери. Антонио Конте и Џанлуиџи Буфон не гласале за најдобар фудбалер и најдобар тренер тврдат медиумите од...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Лионел Меси ја освои по петти пат златната топка. Во конкуренција на Кристијано Роналдо и клупскиот колега Нејмар, Аргентинецот собра дури 72% од гласовите, додека Португалецот освои 24%, а Бразилецот само 4%. 2015-та беше фантастична...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Голот на Бразилецот ги победи головите на Алесандро Флоренци и Леонел Меси. Лира со солзи во очите и голема возбуда им се обрати на присутните: “Не ми се верува дека сум на оваа сцена, овие...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Сепак големите успеси неможеа да поминат незабележани. Луис Енрике мината сезона со својата Барселона ја освои титулата во Ла Лига, Купот на кралот, Лигата на европските шампиони, супер купот на европа и светското клупско првенство,...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Без изненадување во изборот, само тројца фудбалери кој не се од Реал Мадрид и Барселона еве ги 11 најдобри за 2015 година: Голман-МАНУЕЛ НОЕР-Баер минхен Десен Бек-ДАНИЕЛ АЛВЕШ-Барселона Лев Бек-МАРСЕЛО-Реал Мадрид Централен Бек-ТИАГО СИЛВА-ПСЖ Централен...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Се ближи прогласувањето на најдобриот фудбалер за 2015 година, па еве ги изјавите на номинираните пред церемонијата Лионел Меси: “Нејмар не е наследник на никого тој е свој и не копира никого, што е одлично. Тој...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

По секој одигран натпревар врз основа на статистички податоци секој играч добива просечна оценка, и за да се најдат на оваа листа фудбалерите мора да одиграат најмалку 20 натпревари во лигата. Пред денешната церемонија откриваме кој...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го отповика голманот Дани Вард кој беше испратен на позајмица во Абердин. По катастрофалните грешки на вториот голман на Ливерпул Адам Богдан, на мечот против Вотфорд кој Ливерпул го загуби...

Повеќе
January 11, 2016 - 0 Коментари

Легендата на Наполи и светскиот фудбал, Диего Армандо Марадона, не крие дека повеќе од се сака неговиот поранешен клуб да дојде до трофејот во Сериа А оваа година. “Многу се радувам за резултатите на Наполи...

Повеќе
December 30, 2015 - 0 Коментари

Тимот на Борусија Менхенгладбах го потврди трансферот на Јонас Хофман од Борудија Дортмунд. Халфот во тимот кој го предводи Андре Шуберт потпиша до 2020 година, за сума од 8 милиони евра. Јонас Хофман во тимот...

Повеќе
December 30, 2015 - 0 Коментари

Раководството на Монако е решено да се откаже од  напаѓачот Стефан Ел Шарави.Италијанецот во Монако дојде минатото лето од Милан како позајмен играч, со право Монако да го откупи неговиот договор за 14 милиони евра...

Повеќе