Вести од Категорија "МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ"
August 19, 2017 - 0 Коментари

Новиот сопственик на Милан, Ли Јон Хон, не пропушта натпревар на неговиот тим. Кинескиот бизнисмен се повеќе се вљубува во клубот по трошењето на 200 милиони евра ова лето на нови 11 фудбалери. Тој ја...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Фудбалската асоцијација на Англија одлучи да ги казни играчите кои симулираат на теренот со лишување од играчки права за два натпревари. Службениците во ФА се надеваат дека со овие мерки ќе престанат театарските паѓања за...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Новиот извршен директор на Формула 1 Чејс Кери изјави дека сака во календарот на шампионатот да влезат уште неколку трки во САД. Во моментов единствениот американски круг е во Тексас, но Кери се надева на...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Поранешниот фудбалер на Милан Кевин-Принц Боатенг се враќа во Бундеслигата и ќе игра за Ајнтрахт Франкфурт во иднина. Пред неколку дена, 30-годишниот играч од средниот ред го напуштил Лас Палмас како слободен агент, а денес...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Светската лига и ГП се веќе во историјата. Време е за новиот формат на Новата одбојкарска лига кај мажите и жените. Датумите на првата фаза од турнирот се исто така јасни. Според измените и двата...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Валенсија го привлече Габриел Паулиста од Арсенал за 11 милиони фунти. Бразилецот пристигна во Лондон во јануари 2015 година од Виљареал и одигра 64 натпревари за “топџиите”. Шпанскиот клуб официјално го потврди трансферот. 26-годишниот дефанзивец...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Тотенхем го направи најскапото купување во историјата на клубот. Лондонците официјално го привлекоа Дависон Санчез од Ајакс за 42 милиони фунти. 21-годишниот колумбиец ќе ги мине медицинските прегледи и ќе потпише шестгодишен договор со клубот....

Повеќе
August 18, 2017 - 0 Коментари

Цели седум играчи на Реал Мадрид беа селектирани од ФИФА во анкетата за најдобар фудбалер за сезоната 2016/17 година. Тоа се Кристијано Роналдо, Лука Модриќ, Даниел Карвахал, Тони Крос, Марсело, Кеjлор Навас и Серхио Рамос....

Повеќе
August 18, 2017 - 0 Коментари

ФИФА ja објави листата со 12 номинирани за најдобар тренер на сезоната 2016/17 година. Во анкетата учество ќе земат селекторите на националните тимови и нивните капитени, новинари и навивачи. Крајниот рок за гласање е 7-ми...

Повеќе
August 18, 2017 - 0 Коментари

Лига Европа, Плејоф: 19:00 часот: Краснодар – Црвена Ѕвезда 3:2 1:1  Игнатиев (20) 2:0 Клесон (47) 2:1 Црниќ (57) 3:1 Петров (66) 3:2 Пешиќ (71) БАТЕ Борисов – Александрија 1:1 1:0 Иваниќ (9) 1:1 Банан...

Повеќе
August 17, 2017 - 0 Коментари

Пари Сен Жермен го продаде напаѓачот Хесе Родригез. Шпанецот се пресели во тимот на Стоук Сити за до крајот на сезоната. ПСЖ објави дека нема опција за откуп на договорот, така што следното лето шпанецот...

Повеќе
August 17, 2017 - 0 Коментари

Фиорентина успеа да направи силен трансфер. “Виолетовите” го купија напаѓачот на Џенова Џовани Симеоне, кој потпиша до 2022 година со тимот од “Артемио Френки”. Синот на тренерот на Атлетико Мадрид Диего Симеоне ќе ги чини...

Повеќе
August 17, 2017 - 0 Коментари

Шпанскиот клуб Виљареал официјално го објави трансферот на Карлос Бакас. Колумбискиот напаѓач се приклучува на “подморницата” од Милан за изнајмување. Во договорот помеѓу двата клуба исто така има и можност за купување. 30-годишниот Бака, се...

Повеќе
August 17, 2017 - 0 Коментари

Исландскиот репрезентативец Гилфи Сигурдсон веќе е фудбалер на Евертон. 27-годишниот играч од средниот ред се пресели на “Гудисон Парк” од Свонси за 49,3 милиони евра. Ова е најскапиот трансфер во историјата на “карамелите”. Договорот на...

Повеќе
August 17, 2017 - 0 Коментари

Реал Мадрид додаде уште едeн трофеј во неговата изложба. Една недела по триумфот над Манчестер Јунајтед за Супер Купот на Европа во Скопје, Кралскиот клуб го освои Супер Купот на Шпанија. Во реваншот синоќа “белите”...

Повеќе
August 17, 2017 - 0 Коментари

Завршија првите плејоф дуели за групната фаза од Лигата на шампионите. Битката започна со натпреварот Карабах – Копенхаген (1:0), а подоцна и сите резултати станаа јасни. Во најинтересниот судир Ливерпул го победи со 2:1 како...

Повеќе