Вести од Категорија "ОСТАНАТО"
October 3, 2017 - 0 Коментари

Робин Хасе го напушти турнирот во Пекинг по поразот од италијанецот Фабио Фонини, но на почетокот на вториот сет направи удар кој ќе стане негов заштитен знак.   @robin_haase has made up his own new...

Повеќе
October 2, 2017 - 0 Коментари

Светскиот шампион во тешка категорија на Светската боксерска асоцијација и Меѓународната боксерска федерација Ентони Џошуа откри дека планира да боксува на највисоко ниво кај професионалците уште долго. “Сакам да се борам уште 10-12 години, најверојатно...

Повеќе
October 1, 2017 - 0 Коментари

За прв пат од 2013 година, кога Марион Бартоли триумфираше во “Вимблдон”, Французинка може да се пофали со навистина значаен трофеј на најголемата тениска сцена. Каролина Гарсија се избори во драматичен дуел со Ешли Барт...

Повеќе
September 30, 2017 - 0 Коментари

Украинката Катерина Бондаренко ја освои титулата на турнирот во Ташкент по победата во финалето над унгарката Тимеа Бабош со 6:4, 6:4. За Бондаренко, која е рангирана на 133-тото место на светските ВТА ранг-листа, тоа е прв...

Повеќе
September 27, 2017 - 0 Коментари

Официјалната страница на Здружението за женски тенис (ВТА) објави дека четири тенисерку сигурно се квалификуваат за претстојните финалиња на ВТА во Сингапур. Ова се Симона Халеп, Каролина Плишкова, Винус Вилијамс и Елина Свитолина, кои се...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Рожер Федерер го освои првото издание на Купот Лавер во Прага откако го победи Ник Кирјос во решавачкиот судир – 4:6, 7:6(6), 11:9. Пред тоа, во друг неделен натпревар, Александар Зверев победи со 6:4, 6:4...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Јелена Остапенко ја освои титулата на женскиот тениски турнир во Сеул по победата над бразилката Беатрис Хадад Маја – 6:7 (5), 6:1, 6:4. 20-годишната латвијка, кој претходно оваа сезона триумфираше на Францускиот Опен, ја затвори играта...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Германскиот тенисер Петар Гојович го освои турнирот во сала во францускиот град Мец со награден фонд од 540.300 евра. Квалификантот триумфираше во финалето на дебитантскиот турнир со 7:5, 6:2 над домаќинот Бенуа Пер. 28-годишниот германец,...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Дамир Џумхур од Босна и Херцеговина победи на тенискиот турнир во рускиот град Санкт Петербург со награда од 1 милион долари. Тој го порази Фабио Фонини со 3:6, 6:4, 6:2 и го достигна својот прв...

Повеќе
September 15, 2017 - 0 Коментари

Претседателот на италијанската тениска федерација Анџело Бинаги објави дека промените во турнирите за мажи и жени во Рим и Мадрид ќе стапат на сила во 2019 година. Тие предвидуваат промени во времетраењето на трките, кои...

Повеќе
September 14, 2017 - 0 Коментари

Меѓународниот олимписки комитет објави дека француската престолнина Париз ќе ги прифати летните игри во 2024 година. Тоа стана факт, откако единствениот друг кандидат за Олимпијадата Лос Анџелес даде барање за игрите во 2028 година и...

Повеќе
September 7, 2017 - 0 Коментари

Гарбин Мугуруса од следниот понеделник ќе се најде на првото место на светската ранг-листа – ВТА. Ова стана јасно откако Каролина Плишкова го напушти УС Опен во четврт-финалето од Коко Вандегеге. Значи, тенисерката од Чешка...

Повеќе
September 7, 2017 - 0 Коментари

Американката Медисон Киз дојде до полуфиналето на УС Опен, откако ја совлада тенисерката од Естонија Каја Канепи минатата ноќ со 6:3, 6:3. Така Киз стана четврта американка која игра во полуфиналниот натпревар оваа година. Таа...

Повеќе
September 6, 2017 - 0 Коментари

Флојд Мејведер и Конор Мекгрегор заработија минимум 900 милиони долари во нивниот натпревар. Правото беше пресметано од неколку американски изданија и беше базирано главно на податоците наведени од шефот на UFC Дејн Вајт за продажба...

Повеќе
September 5, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
September 4, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Русија е новиот европски шампион во машка одбојка. “Зборнаја” се врати на престолот за прв пат по 2013 година откако славеше над Германија со 3:2 (25:19, 20:25, 25:22, 17:25, 15:13) во финалето на...

Повеќе