Вести од Категорија "РАКОМЕТ"
June 25, 2017 - 0 Коментари

Голманот на Вардар, Арпад Штербик ја имаше третата најдобра интервенција оваа сезона во Лигата на Шампионите, и тоа одбранет зицер на Микел Хансен во финалето на Лигата на шампионите…...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Металург повторно ќе биде дел од ЕХФ Лигата на шампионите, за осми пат во својата историја, и шести пат едноподруго, а Македонија повторно ќе биде претставена од два клубови. Металург повторно ќе биде дел од...

Повеќе
June 24, 2017 - 0 Коментари

Вардар ја покори ракометна Европа. По Кометал Ѓорче Петров во женска конкуренција во историјата на европскиот ракомет во машка конкуренција Вардар ја запишува Македонија со болдирани букви. Во полуфиналето на фајнал-форот падна Барселона, а во финалето...

Повеќе
June 23, 2017 - 0 Коментари

Вечерва во Загреб се одржа ждрепката за групната фаза на Европското првенство во ракомет кое следната година ќе се одржи во Хрватска. Нашите најдобри ракометари се најдоа во групата Ц заедно со Слвоенија, Црна Гора...

Повеќе
June 22, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот ракометен вице-шампион Металург потпиша со левиот бек Јануш Лапајне, кој доаѓа од редовите на европскиот вицешампион Пари Сен Жермен, а со тимот од Автокоманда потпиша двегодишен договор. Maкедонскиот репрезентативец Жарко Пешевски потпиша нов договор...

Повеќе
June 21, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот капитен Кирил Лазаров е избран за најдобар десен бек за минатата сезона во АСОБАЛ лигата. Бомбандерот ова лето ја напушта Барселона и се сели во Франција, каде ќе игра за Нант. Лазаров освои четири...

Повеќе
June 20, 2017 - 0 Коментари

Вардар ја покори ракометна Европа. По Кометал Ѓорче Петров во женска конкуренција во историјата на европскиот ракомет во машка конкуренција Вардар ја запишува Македонија со болдирани букви. Во полуфиналето на фајнал-форот падна Барселона, а во финалето...

Повеќе
June 19, 2017 - 0 Коментари

Од ЕХФ ги објавија четирите шешири од кои во петок ќе се влечат групите за ЕП во Хрватска. Македонија, се најде во вториот шешир, заедно со селекциите на Данска, Белорусија и Шведска. Домаќинот Хрватска, го...

Повеќе
June 19, 2017 - 0 Коментари

Викендов се одиграа последните натпревари од квалификационата групна фаза за пласман на ЕП во Хрватска кое се игра во јануари следната година, а со тоа познати се и сите учесници на овој турнир. Покрај Хрватска...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Ракометната репрезентација на Македонија го обезбеди 5то учество на Европските првенства откако вечерва во Скопје со 33-20 ја декласираше репрезентацијата на Чешка. За киксот во Украина нашите ракометари се искупија на најдобар можен начин, а...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

По Катар 2015 година и деби на големата сцена, репрезентацијата на Босна и Херцеговина ќе го пропушти третиот голем турнир во ред. Австрија пак, која славеше со 34:32 (17:17), обезбеди пласман на ЕУРО 2018. Нов...

Повеќе
June 17, 2017 - 0 Коментари

Средниот бек на Металург Немања Младеновиќ потпиша со романска Констанца. 22 годишниот српски интернационалец потпиша две годишен договор. Претходната сезона ја мина во Скопје, откако претходно играше за германски Гумерсбах и француски Сесон Рен. Тој...

Повеќе
June 16, 2017 - 0 Коментари

Организаторите на Меѓународниот ракометен турнир во Струга, ги објавиха имињата на учесниците на овогодинешното издание закажано за периодот од 12-ти до 15-ти август. На турнирот ќе присуствуваат три локални тимови. Сигурно едно од најголемите имиња...

Повеќе
June 15, 2017 - 0 Коментари

Победа над Украина и местото на Европскиот шампионат во Хрватска ќе беше осигуран. Сепак, нашите најдобри ракометари одигрувајќи нерешено 27-27 пласманот на ЕП ќе мора да го изборат против незгодната Чешка во последното квалификационо коло....

Повеќе
June 12, 2017 - 0 Коментари

Популарниот сајт Handball-Planet ги одбра 10-те промашени трансфери во светот на ракометот за минатата сезона. Листата ја предводи хрватот Марко Копљар, кој од Барселона премина во Весрпрем, а листата ја завршува уште едно промашување на...

Повеќе
June 11, 2017 - 0 Коментари

Популарниот сајт Handball-Planet ги одбра 20-те најдобри трансфери во светот на ракометот за минатата сезона. Листата ја предводи французинот Недим Ремили, кој од Кретел премина во ПСЖ, а листата ја завршува Жилберто Дуарте кој дојде...

Повеќе