Вести од Категорија "РАКОМЕТ"
October 20, 2013 - 0 Коментари

РК Струмица Зомимак М-РК Макаби Турек Тел Авив 30:23 РК Струмица Зомимак М: Стојанововиќ 7, Чантурлија 6, Павловски 4, Ангеловски 3, Везенковски 3, Милосавјевиќ 2, Младеновиќ 2, Тренчевски 2, Атанасов 1, Георгиев, Колев, Куковски, Шалевски,...

Повеќе
October 20, 2013 - 0 Коментари

ЖРК ВАРДАР СЦБТ – РК ПОДРАВКА ВЕГЕТА 39:26 (18:7) СЦ Борис Трајковски. Судии: Шарлот Бонавентура и Жули Бонавентура (Франција). Делегат: Иван Долејш (Чешка). ЖРК ВАРДАР СЦБТ: Лејно (11 одб.), Суслина (1 одб.), Костјукова 1, Радичевиќ...

Повеќе
October 19, 2013 - 0 Коментари

Вакер Тун-Вардар  24:37 (11:19) Судии: Дуарте Сантос и Рикардо Фонсека (Португалија) Вакер Тун: Мерц (8 одбрани) и Винклер (3 одбрани), Франиќ 6, Фридли 4, Далер 3, Вон Дешванден 3, Хушер 2, Исаиловиќ 2, Ланц 2, Чалкидис 1,...

Повеќе
October 19, 2013 - 0 Коментари

Мите Караиванов нема да биде дел од вечерашниот ракометен спектакал на Зомимак М против израелскиот претставник Макаби Ранана. Струмичани имаат егал по првата средба и се на добар пат да поминаат во следната рунда на...

Повеќе
October 19, 2013 - 0 Коментари

Како што информираше офцијалниот сајт на ракометниот клуб Металург „готово е“ сите карти за неделниот натревар се распордадени. Седум илјади фанови ќе го водат Металург кон посакуваната цел – победа и нови бодови. Салата во...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Коментари

Ракометарите на Вардар синоќа слетаа во Цирих, а потоа со автобус заминаа за Берн, каде утре од 17.30 го играат натпреварот против Вакер Тун од 4-то коло од Лигата на шампионите. Според програмата, денеска треба...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Коментари

Прес ЖРК Вардар СЦБТ Во пресрет на дуелот со Подравка во рамките на 3-то коло од Лигата на шампионите, екипата на ЖРК Вардар СЦБТ одржа прес-конференција. Со констатацијата дека ова е еден од натпреварите кои што...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Коментари

Македонскиот женски ракомет се враќа на практиката што донесе настап на голем број европски и светски првенства. Последните информации велат дека започната е процедурата за добивање на македонски пасош за Михаела Иаломитеану-голманката на Металург и...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Коментари

Официјално Ристо Магдинчев е селектор на женската ракометна репрезентација на Македонија. Денеска беше изгласан од Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија со што стана наследник на Гино Стрезовски. „Благодарност за комсијата и УО за...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Лек за европските рани РК Металург Скопје – ЖРК Металург  16:32 (9:18) РК Металург Скопје: Наумовска, Дурланова, Ципушева, Каранфиловска, Жупан, Талевска, Тодоровска, Димитровска, Петлевска, Ѓоргиевска, Перчинкова, Дабевска, Маркоска, Здравковска, Јолеска и Петковска.       Седмерци: 2/3.     Исклучувања: 10...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Екипата на Рк Вардар вечерва околу 20:00  полета за Швајцарија,каде во рамките на Лигата на Шампиони во сабота со почеток од 17:30 треба да го одигра натпреварот против Вакер Тун. Средбата во Шавајцарија е многу...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

На прес конференцијата на ракометниот клуб Металург Лино посочи дека неделниот противник Минск ќе биде многу незгоден противник, но дека нема да ги повторат грешките од предходниот натпревар од лигата на шампионите…...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Подравка и Вардар во саботата во 2 часот0 ќе го одиграат еден од решвачките натрепвари во Групата за пласман во следната фаза на Лигата на Шампионите. Вардар осоколен од нерешениот резултат со „големиот“ Ларвик верува...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Екипата на РК Вардар вечерва околу 20:00 часот се очекува да полета за Швајцарија, каде во рамките на Лигата на Шампиони во сабота со почеток од 17:30 треба да го одигра натпреварот против Вакер Тун....

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

РК Металург Скопје – ЖРК Металург 16:32 (9:18) РК Металург Скопје: Наумовска, Дурланова, Ципушева, Каранфиловска, Жупан, Талевска, Тодоровска, Димитровска, Петлевска, Ѓоргиевска, Перчинкова, Дабевска, Маркоска, Здравковска, Јолеска и Петковска. Седмерци: 2/3. Исклучувања: 10 минути. ЖРК Металург:...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Шампионот на Македонија, Вардар натреварот го игра на 19 октмври во 17/30. Додека Металург во недела ја пречекува екипата на Динамо Минск во 18 часот. Двата натревари се од групата „Ц“. Денеска е одиграна една...

Повеќе