РАКОМЕТ
October 18, 2013 - 0 Comments

Прес ЖРК Вардар СЦБТ Во пресрет на дуелот со Подравка во рамките на 3-то коло од Лигата на шампионите, екипата на ЖРК Вардар СЦБТ одржа прес-конференција. Со констатацијата дека ова е еден од натпреварите кои што...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Comments

Македонскиот женски ракомет се враќа на практиката што донесе настап на голем број европски и светски првенства. Последните информации велат дека започната е процедурата за добивање на македонски пасош за Михаела Иаломитеану-голманката на Металург и...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Comments

Официјално Ристо Магдинчев е селектор на женската ракометна репрезентација на Македонија. Денеска беше изгласан од Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија со што стана наследник на Гино Стрезовски. „Благодарност за комсијата и УО за...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Comments

Лек за европските рани РК Металург Скопје – ЖРК Металург  16:32 (9:18) РК Металург Скопје: Наумовска, Дурланова, Ципушева, Каранфиловска, Жупан, Талевска, Тодоровска, Димитровска, Петлевска, Ѓоргиевска, Перчинкова, Дабевска, Маркоска, Здравковска, Јолеска и Петковска.       Седмерци: 2/3.     Исклучувања: 10...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Comments

Екипата на Рк Вардар вечерва околу 20:00  полета за Швајцарија,каде во рамките на Лигата на Шампиони во сабота со почеток од 17:30 треба да го одигра натпреварот против Вакер Тун. Средбата во Шавајцарија е многу...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Comments

На прес конференцијата на ракометниот клуб Металург Лино посочи дека неделниот противник Минск ќе биде многу незгоден противник, но дека нема да ги повторат грешките од предходниот натпревар од лигата на шампионите…...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Comments

Подравка и Вардар во саботата во 2 часот0 ќе го одиграат еден од решвачките натрепвари во Групата за пласман во следната фаза на Лигата на Шампионите. Вардар осоколен од нерешениот резултат со „големиот“ Ларвик верува...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Comments

Екипата на РК Вардар вечерва околу 20:00 часот се очекува да полета за Швајцарија, каде во рамките на Лигата на Шампиони во сабота со почеток од 17:30 треба да го одигра натпреварот против Вакер Тун....

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Comments

РК Металург Скопје – ЖРК Металург 16:32 (9:18) РК Металург Скопје: Наумовска, Дурланова, Ципушева, Каранфиловска, Жупан, Талевска, Тодоровска, Димитровска, Петлевска, Ѓоргиевска, Перчинкова, Дабевска, Маркоска, Здравковска, Јолеска и Петковска. Седмерци: 2/3. Исклучувања: 10 минути. ЖРК Металург:...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Comments

Шампионот на Македонија, Вардар натреварот го игра на 19 октмври во 17/30. Додека Металург во недела ја пречекува екипата на Динамо Минск во 18 часот. Двата натревари се од групата „Ц“. Денеска е одиграна една...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Comments

Вардар-Ловќен 36:19 (21:9) Вардар: Малумбрес (14 одбрана, 1 сед.), Милиќ (3 одбрана.), М. Стоилов, С. Стоилов 2, Недановски 2, Прибак 2, Тоскиќ, Раковиќ 6, Марковиќ 7, Карачиќ 4, Душебаев 3, Абутовиќ 2, Лазаров 3, Терзиќ...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Comments

ЖРК ВАРДАР СЦБТ – ЖРК ВАРДАР 41:17 (20:10) СРЦ КАЛЕ. Судии: Начевски Виктор и Божиновски Даниел. Делегат: Клинкаров Петре. ЖРК Вардар СЦБТ: Саидова (17 одбрани), Лејно, Костуикова 11, Радичевиќ, Џокиќ, Штериова 3, Ристова 4, Николиќ...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Comments

Селекторот Ивица Обрван го објави списокот за собирот закажан на 28 октомври во рамките на ЕХФ. На 1 и 2 ноември играме со репрезентацијата на Црна Гора. Како што знаеме нејзин селектор е поранешниот тренер...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Comments

Мало навраќање во историјата на Металург со една постара слика од 1980 година. Основата на тој тим е од младинските категории меѓу кои беа: Чокрев, Петрушевски, Вељановски, Проданов, Хаџиевски и браќата Јосифовски. Превземено од “rkmetalurg.mk”...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Comments

Украинскиот ракометар Александар Семиков од “ZTR Zaporozhye” изведе еден од најлошите удари од седум метри во историјата на ракометот. На мечот со Веспрем Александар Семиков изведуваше удар од седум метри, но топката му се залепи за...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Comments

Утре почнува продажбата на влезници за натреварот РК Струмица Зомимак М и РК Макаби Турек Тел Авив Продажни места: – просториите на РК Струмица Зомимак-М, ТЦ Глобал, спрат 2, секој ден од 11.00 до 16.00...

Повеќе