РАКОМЕТ
February 26, 2019 - 0 Comments

Во рамките од 16 коло во СЕХА лигата, екипата на Железничар на домашен терен во НИШ ќе ја пречека екипата на Металург. Веселин Вујовиќ на пресконференција за новинарите, порача дека ова е вистински тест за...

Повеќе
February 26, 2019 - 0 Comments

Искусниот 25 годишен чувар на мрежата, Даниел Ѓорѓиевски се реши да го напушти Вардар и да застани на голот на Пелистер. Откако Ѓорѓиевски не успеа да се наметно во екипата на Парондо, тој денес го...

Повеќе
February 25, 2019 - 0 Comments

Овај викенд продолжи натпреварувањето со младинските ракометни лиги. Младинците на Пелистер на изненадување на сите славеа во Скопје против Работник со 28:32 (10:12). Најефикасни во тимот предводен од Зарков и Силјанов беа Драган Стевановски со...

Повеќе
February 24, 2019 - 0 Comments

Рутинска победа на Барселона во 13 коло во ракометната лига на шампиони, каталонци во домот на актуелниот шамион на Европа француски Монпејле, славеше со 28-36 (12:18). Со ова победа екипата на Барселона се зацврсти на...

Повеќе
February 24, 2019 - 0 Comments

По инцидентот кој настана на натпреварот Пелистер – Бутел помеѓу Реваз Чантурија и Јошко Петковиќ, а на кој претходно им претходен неколку недоразбирање меѓу нив двата, во теков на вчерашниот ден ракометниот клуб Пелистер преку...

Повеќе
February 23, 2019 - 0 Comments

Она што ТИП претходно екслузивно го објави доби и официјална потврда. Имено, Рк Пелистер преку официјално соопштение, се огласи по она што деновиве е топ тема во Битола, односно помеѓу конфликтот настанат помеѓу десното крило...

Повеќе
February 23, 2019 - 0 Comments

Откако пред неколку денови на пријателскиот натпревар кој се одигра во спортската сала ,,Боро Чурлевски” во Битола, помеѓу екипите на Пелистер и Бутел, дојде до вербален конфликт помеѓу десното крило Реваз Чантурија и тренерот Петковиќ,...

Повеќе
February 22, 2019 - 0 Comments

Откако неодамна ракометната репрезентација на Македонија се раздели со Ел Команданте – Раул Конзалес, во ракометните кулоари во последните неколку недели се споменуваат можни наследници на Гонзалес. Едно од најсериозните имиња кое се споменува деновиве...

Повеќе
February 22, 2019 - 0 Comments

Откако на пријателскиот натпревар помеѓу Пелистер и Бутел кој се одигра во спортската сала во Битола ,,Боро Чурлевски”, дојде до конфликт помеѓу десното крило и тренерот на зелените Петковиќ. Имено по еден промаршен пенал од...

Повеќе
February 20, 2019 - 0 Comments

Откако по европскиот дебакл кој екипата на Еурофарм Работник го доживеа на домашен терен од унгарскиот Татабања со 21-31 и поднесената отставка од Ѓорѓе Чирковиќ, управата на Работник Еурофарм не чекаше многу и на изненадување...

Повеќе
May 27, 2018 - 0 Comments

Нашиот шампион и сеуште актуелен европски шампион Вардар не успеа да се пласира во големот финале од ЛШ на Ф4 турнирот во Келн, откако беше поразен од францускиот тим Монпеље со 28-27. Со тоа, Вардар...

Повеќе
May 27, 2018 - 0 Comments

ПСЖ важеше за најголем фаворит за титулата во ЛШ на Ф4 во Келн, но оваа година во полуфиналето налетаа на нова македонска пречка, откако претходната година загубија во финалето од нашиот шампион Вардар. Сега ѕвездите од...

Повеќе
May 27, 2018 - 0 Comments

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња Кирил Лазаров е херојот на Нант за пласманот во финалето на Ф4 турнирот во Келн....

Повеќе
May 27, 2018 - 0 Comments

Екипата на Нант, која е најголемото изненадување во Лигата на шампионите во ракомет оваа сезона, продолжува да ја испишува својата историја, победувајќи го големиот ПСЖ во полуфиналето и обезбедувајќи пласман во големото финале!...

Повеќе
May 26, 2018 - 0 Comments

Долгоочекуваниот викенд за македонската јавност конечно дојде на програмата! Македонскиот и сеуште актуелниот европски шампион Вардар повторно дојде во Келн исто како претходната година со надеж дека повторно ќе стигне до европската круна....

Повеќе
April 17, 2018 - 0 Comments

Вуко Борозан се поизвесно е дека ќе се приклучи на големиот број ракометари кои го напуштаат “црвено-црното” семејство и си заминуваат во нова средина. Тој по стапките на своите соиграчи Алекс Душебаев и Лука Циндриќ,...

Повеќе