Вести од Категорија "РАКОМЕТ"
October 8, 2017 - 0 Коментари

Ракометарите на Металург ремизираа со Мотор Запорожје среде Украина, без тренерот Лино Червар и македонскиот бек Филип Кузмановски во екипата, во голема драма на крајот 28:28 (12:18). Натпреварот започна за Металург одлично и на средината...

Повеќе
October 8, 2017 - 0 Коментари

Пик Сегед успеа да го запре европскиот шампион, Вардар. Во вжештената атмосфера во салата во Унгарија, имаше жестока борба од првата до последната минута, а на крајот немаше победник – 26:26 (14:13). Најголем виновник за...

Повеќе
October 3, 2017 - 0 Коментари

Оваа година видовме неколку спортски рекорди. Нејмар се пресели во ПСЖ за рекордна сума на фудбалски трансфер, 222 милиони евра, Џејмс Харден потпиша рекорден кошаркаски договор со НБА тимот Хјустон Рокетс 228 милиони долари. Видовме...

Повеќе
October 2, 2017 - 0 Коментари

Ракометарите на Металург ја запишаа првата победа сезонава во ЕХФ Лигата на шампионите, иако сите ги отпишаа по кој знеа кој пат. По серијата од два порази, од Монтпелиер и Бешикташ, тимот од Автокоманда на...

Повеќе
September 30, 2017 - 0 Коментари

Ракометарите на Металург ја запишаа првата победа сезонава во ЕХФ Лигата на шампионите, иако сите ги отпишаа по кој знеа кој пат. По серијата од два порази, од Монтпелиер и Бешикташ, тимот од Автокоманда на...

Повеќе
September 27, 2017 - 0 Коментари

Најуспешниот тим во историјата на ракометот, Барселона Ласа ќе го засили списокот со првата бразилска ѕвезда – Тиагус Петрус Гончалвес Дос Сантос. Средниот бек има 28 години, и е исто така успешен во дефанзивните задачи...

Повеќе
September 26, 2017 - 0 Коментари

Заврши 2-то коло во ЕХФ Лигата на шампионите, Вардар запиша нова победа против Нант и Кирил Лазаров, а Металург нво пораз дома од Бешикташ. Шпанскиот гигант Барселона, стигна до првата победа во новата сезона на...

Повеќе
September 15, 2017 - 0 Коментари

Интересни податоци гпрезентираше германскиот ракометен свет по почетокот на Лигата на шампионите. Имено, најнискиот играч во најдоброто европско натпреварување оваа сезона ќе биде средниот бек на Кил, словенецот Миха Зарабец. Поранешниот играч на Цеље Пивоварна...

Повеќе
September 14, 2017 - 0 Коментари

Со натпреварите Мотор – Чековски и Кадетен – Елверум денес започнува новата сезона во ЕХФ Лигата на шампиони, во која Македонија повторно ќе биде претставена од две екипи – Вардар и Металург, а токму шампионот...

Повеќе
September 13, 2017 - 0 Коментари

Европскиот шампион Вардар, донесе нов клупски трофеј во витрините и прв за оваа сезона. Тимот на Раул Гонзалез го освои Супер Купот на Македонија против финалистот од Купот на Македонија Еурофарм Работник 30:25 (19:12). Немаше...

Повеќе
September 6, 2017 - 0 Коментари

По завршувањето на првиот круг во Ракометната Лига на Југоисточна Европа – СЕХА, време е да ги погледнеме најубавите изведби во петте одиграни натпревари. Меѓу највпечатливите голови за кругот ставени се оние на Доминик Крок...

Повеќе
September 5, 2017 - 0 Коментари

Европскиот шампион и бранителот на трофејот во Сеха Лигата без проблеми победи на првиот дуел на домашен терен во регионалната лига против Горење Велење со 32:19. По победата во саботата против Металург вардарци  го прегазија...

Повеќе
September 5, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
September 4, 2017 - 0 Коментари

Барселона освои уште еден значаен трофеј во рок од една недела. Каталоните ја победија Ла Риоха со  31:25 и го освоија Суперкупот на Шпанија, додавајќи го на титулата на светскиот клубски шампионат кој ја освоија...

Повеќе
September 4, 2017 - 0 Коментари

Познати се сите учесници на ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2017/18, која ќе биде историска за Македонија, бидејќи нашиот шампион Вардар ќе го брани трофејот. По втор пат во својата историја, Спортинг Лисабон ќе...

Повеќе
September 3, 2017 - 0 Коментари

Ако по првиот натпревар од сезоната може да се предвиди крајот, најбогатиот клуб во светот Пари Сен Жермен нема да му биде толку лесно да помине покрај Нант во борбата за титулата во Франција! Во...

Повеќе