Вести од Категорија "ТЕНИС"
June 25, 2017 - 0 Коментари

Латвијката Анастасија Севастова го освои турнирот во тенис на трева во Мајорка-Шпанија со награден фонд од 250 илјади долари, откако ја победи во финалето германката Јулија Горгес со 6:4, 3:6, 6:3 по 2:14 часа игра....

Повеќе
June 25, 2017 - 0 Коментари

Фелисиано Лопез конечно триумфираше со титулата во тенискиот турнир од сериите АТР500 во “Квинс”, откако го победи хрватот Марин Чилиќ по 4:6, 7:6 (2), 7:6 (8) за цели 2 часа и 35 минути. 35-годишниот шпанец...

Повеќе
June 25, 2017 - 0 Коментари

Само шест месеци откако беше нападнатa од крадец во својот дом и доби исекотини по левата рака Петра Квитова се врати и ја освои 20-та титула во кариерата, откако триумфираше на силниот тениски турнир од...

Повеќе
June 25, 2017 - 0 Коментари

Роџер Федерер го освои за рекорден 9-ти пат турнирот во Хале, откако го декласираше Александар Зверев во финалето со 6:1, 6:3 за само 52 минути. Федерер учествуваше во 140-тото финале во кариерата и ја крена...

Повеќе
June 22, 2017 - 0 Коментари

Германскиот ветеран Томи Хас и шампионот кај адолесцентите за 2016 година Денис Шаповалов добија “вајлд карта” за учество во овогодинешното издание на Отвореното првенство на Велика Британија во тенис “Вимблдон”. За 39-годишниот Хас, кој е...

Повеќе
June 19, 2017 - 0 Коментари

Хрватската тенисерка Дона Векиќ ја освои титулата на турнирот во Нотингем по победата во финалето над лидерката во шемата Јохана Конта со 2:6, 7:6 (3), 7:5. Трофејот е прв за 20-годишната Векиќ на трева и...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Жил Милер победи на турнирот по тенис на трева во Ден Бош (Холандија) со награден фонд од 660 илјади евра, oткако во финалето претставникот на Луксембург, победи со 7:6 (5), 7:6 (4) против хрватот Иво...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Естонката Анет Контавеит ја освои првата титула во турнирите од ВТА, откако победи во финалето на трева во Хертогенбош-Холандија, против русинката Наталија Вихлјанцева со 6:2, 6:3. Со успехот 21-годишната естонка ќе се искачи до рекордно...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Французинот Лука Пуил го освои турнирот во тенис на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 701 975 евра, откако го победи во финалето шпанецот Фелисијано Лопез со 4:6, 7:6 (5), 6:4 по малку повеќе...

Повеќе
June 15, 2017 - 0 Коментари

Вистинско лудило на мечот меѓу французинот Глеб Сакаров и португалецот Гонзало Оливеира за време на натпреварот во тенискиот турнир во Лисабон. Четвртиот гем во решавачкиот трети сет продолжи цели 30 минути, како Сакаров требаше на...

Повеќе
June 12, 2017 - 0 Коментари

Овогодинешното издание на “Ролан Гарос” влезе во историјата поради Десеттата титула на Рафаел Надал, но и поради фактот дека бил поставен рекорд по посетеност на турнирот – 472 илјади гледачи. 21 000 од нив ги...

Повеќе
June 12, 2017 - 0 Коментари

Рафаел Надал го коментираше влијанието на чичко му Тони во неговата тениска кариера. “Мислам дека сум подготвен да патувам по турнирите веќе без Тони. Не е некоја револуција, само тој оцени да не патува повеќе...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Непоставената Јелена Остапенко стана првата латвијка во историјата која ќе игра финале на “Ролан Гарос”. Остапенко, која денеска наполни 20 години, си направи идеален подарок за роденденот, победувајќи со 7:6 (4), 3:6, 6:3 швајцарката Тимеа...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа загуби во 1/8 финалето на ИТФ-фјучерсот во Бол (Хрватска). Тетовчанката беше поразена од Ивана Јоровиќ од Србија со  4:6, 7:5. 2:6. Во првиот сет Ѓорческа дојде прва до брејк во...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Канаѓанката Габриела Дабровски и Индиецот Роан Бопал ја освоија за првпат во кариерата титулата на турнирот во мешани двојки на Отвореното првенство на Франција во тенис “Ролан Гарос”. Во финалето победија со 2:6, 6:2, 12:10...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Минатогодишниот шампион на “Ролан Гарос” е соборен! Србинот Новак Ѓоковиќ, број 2 во шемата, загуби во 1/4-финалето со 6:7 (5), 3:6, 0:6 од поставениот под број 6 Доминик Тим од Австрија. На србинот му се...

Повеќе