Дербито Интер-Милан со рекордни приходи

Денешното миланско дерби меѓу Интер и Милан од 8-миот круг на Серија А ќе донесе рекордни приходи на официјалниот домаќин на дуелот.

Интер се пофали со 4,8 милиони долари од продажбата на 82.995 места на Џузепе Меаца, што е рекорд за италијанскиот фудбал. Така, традицијата на дербито во Милано продолжи да генерира рекордни приходи.

Во априлското издание Интер повторно оствари тогашни рекордни приходи од 4.204 милиони евра, а дуелот заврши 2:2.

Пола од овие продадени карти се на навивачите на Милан.

Тагови