Доживотна суспензија за двајца ирански фудбалери

Масуд Soajo, 33-годишниот капитен на репрезентацијата на Иран, како и Елсах Хаџи Сафи, 27-годишниот кој е еден од најдобрите играчи на националниот тим, играа за Паниониос против Макаби Тел Авив во рамките на квалификациите за Лигата на Европа.

Иранскиот сојуз не им дозволи на своите фудбалери да играат во натпреварот против израелски екипи, така што ова е причина за нивна сузпензија.

Иранската влада се приклучи, што на крајот ја донесе одлуката тие да бидат суспендирани доживотно од иранската репрезентација.


Тагови