Естонка со прва титула од ВТА во кариерата
Објавено на 18/06/2017 | МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ, ОСТАНАТО, ТЕНИС

Естонката Анет Контавеит ја освои првата титула во турнирите од ВТА, откако победи во финалето на трева во Хертогенбош-Холандија, против русинката Наталија Вихлјанцева со 6:2, 6:3.

Со успехот 21-годишната естонка ќе се искачи до рекордно во кариерата 36-то место на светската ранг-листа во понеделник.

20 годишната русинка ќе оди под 49-та позиција од понеделник на ВТА листата.

Тагови