Еве со кои фудбалери Шпанија доаѓа во Скопје

Селекторот на шпанската репрезентација Јулео Лопетеги ја објави групата на фудбалери за претстојните натпревари со Колумбија и Македонија во почетокот на јуни. На 7-ми шпанците ќе ја пречекат во пријателска средба во Мурсија јужноамериканската држава. Четири дена подоцна Шпанија гостува во Скопје за светските квалификации.

Голмани: Давид де Геа (Манчестер Јунајтед), Пепе Реина (Наполи), Кепа Арисабалага (Атлетик Билбао)
Одбрана: Даниел Карвахал (Реал Мадрид), Сержо Роберто (Барселона), Жерард Пике (Барселона), Серхио Рамомс (Реал Мадрид), Начо Фернандез (Реал Мадрид), Сесар Аспиликуета (Челзи), Начо Монтреал (Арсенал), Жорди Алба ( Барселона)
Среден ред: Серхио Бускетс (Барселона), Асиер Иљараменди (Реал Сосиедад), Коке (Атлетико Мадрид), Тиаго Алкантара (Баерн), Иско (Реал Мадрид), Андрес Иниеста (Барселона), Марко Асенсио (Реал Мадрид), Педро Родригез (Челзи ), Витоло (Севиља), Давид Силва (Манчестер Сити)
Напад: Алваро Мората (Реал Мадрид), Жерард Деулофеу (Милан), Диего Кошта (Челзи), Јаго Аспас (Селта)

Тагови