Евролига: Најава на 8 коло – ТОП 16 фаза + Типувања

Сигурно најинтересиот натпревар во групата Е, ќе биде во соседна Атина, каде ќе се сретнат досега непоразениот Фенербахче на наш Антиќ и Панатанаикос. Турците имаат седум од седум во топ 16 фазата е се напрвото место, додека грците со четири победи, од кој три во последните три натпревари се на четвртото место на табелата. Досега седум победи за ПАО, а шест за Фенер во меѓусебните дуели.

Дуелот број еден во другата група Ф, ќе биде Барселона – Олимпијакос. И двете екипи во моментов не се во зоната која води во плеи-оф, што значи дека не чека возбудлив натпревар. Досега 12 победи за каталонците, а само шест за грците.

Во групата Е, уште играат вториот на табелата Локомотив кој би требало да има лесна задача против хрватската Цедевита која е седма во Русија, Црвена Ѕвезда од извонредната третта позиција го пречекува тимот на Душан Дуда Ивковиќ, Анадолу Ефес кој е петти, и Уникаха на нашиот натурализиран репрезентативец Хендрикс која е шеста гостува кај последната Дарушафака.

Во групата Ф покрај Барселона – Олимпијакос, се среќаваат. првиот на табелата Цска Москва го пречекува Кимки кој е третти, Лаборал го пречекува од втората позиција тимот на Жалгирис кој последен (осми) и треттиот Реал Мадрид гостува кај Брос Баскет кој е седми.

Цска Москва - Кимки
Тип: 1
Локомотив Кубан - Цедевита
Тип: Хен. -9,5 1
Брос Баскет - Реал Мадрид
Тип: Хен +6,5 1
Панатанаикос - Фенербахче
Тип: 2
Црвена Звезда - Анадолу Ефес
Тип: 1
Тагови