F1: Фетел и Ферари одлични во квалификациите во Кина
Објавено на 14/04/2018 | АВТО МОТО

Предмалку во Шангај завршија квалификациите за утрешната трка во рамките на F1 Големата награда на Кина. И на овие квалификации како и минатата недела во Бахреин првата позиција му припадна на германецот Себастијан Фетел кој утре по втор пат сезонава ќе стартува од пол позицијата.

Во првите две квалификации Фетел имаше најдобро време што му осигура пол позиција пред неговиот тимски колега Кими раиконен кој зад Фетел заостана за само +0.007 секунди. На третата позиција се најде Ботас од Mercedes додека како четврти утре ќе стартува Луис Хамилтон кој во квалификациите заостана за +0.500 секунди во однос на Фетел.

Утрешната трка се вози од 08 часот наутро, а фаворит е Себастијан Фетел кој во моментов е лидер и на генералниот пласман.

Поз. Возач Конструктор Време ГАП
1 Sebastian Vettel Ferrari 1m31.095s
2 Kimi Raikkonen Ferrari 1m31.182s 0.087s
3 Valtteri Bottas Mercedes 1m31.625s 0.530s
4 Lewis Hamilton Mercedes 1m31.675s 0.580s
5 Max Verstappen Red Bull/Renault 1m31.796s 0.701s
6 Daniel Ricciardo Red Bull/Renault 1m31.948s 0.853s
7 Nico Hulkenberg Renault 1m32.532s 1.437s
8 Sergio Perez Force India/Mercedes 1m32.758s 1.663s
9 Carlos Sainz Renault 1m32.819s 1.724s
10 Romain Grosjean Haas/Ferrari 1m32.855s 1.760s
11 Kevin Magnussen Haas/Ferrari 1m32.986s
12 Esteban Ocon Force India/Mercedes 1m33.057s
13 Fernando Alonso McLaren/Renault 1m33.232s
14 Stoffel Vandoorne McLaren/Renault 1m33.505s
15 Brendon Hartley Toro Rosso/Honda 1m33.795s
16 Sergey Sirotkin Williams/Mercedes 1m34.062s
17 Pierre Gasly Toro Rosso/Honda 1m34.101s
18 Lance Stroll Williams/Mercedes 1m34.285s
19 Charles Leclerc Sauber/Ferrari 1m34.454s
20 Marcus Ericsson Sauber/Ferrari 1m34.914s

Веста е преземена од autoklub.mk

Тагови