Федерер и донесе победа на Европа во Прага
Објавено на 25/09/2017 | МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ, ОСТАНАТО, ТЕНИС

Рожер Федерер го освои првото издание на Купот Лавер во Прага откако го победи Ник Кирјос во решавачкиот судир – 4:6, 7:6(6), 11:9. Пред тоа, во друг неделен натпревар, Александар Зверев победи со 6:4, 6:4 против Сем Кери, а совладани беа и Џек Сок и Џон Иснер со 7:6 (5), 7:6 (6) од Марин Чилиќ и Томас Бердих, додека Џон Иснер го порази Рафаел Надал.

Тагови