Французинка ја победи првата светска тенисерка и го освои Пекинг
Објавено на 09/10/2017 | МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ, ОСТАНАТО, ТЕНИС

Французинот Каролина Гарсија ја продолжи својата одлична серија во Азија оваа сезона со победа на силен тениски турнир во Пекинг со награден фонд од 7 милиони долари.

Гарсија ја заслужи петтата титула во кариерата по успехот од 6:4, 7:6 (3) за речиси два часа против Симона Халеп од Романија, која ја завзема светската ранг-листа.

Со успехот, 23-годишната французинка влезе за прв пат во ТОП 10 во кариерата на ВТА.

Тагови