Германија го освои ЕП за млади и влезе во историјата (ВИДЕО)

Германија стана европски шампион за млади до 21 година, откако победи со 1:0 против Шпанија во финалето во Полска, и дојдоа до историја, како единствена репрезентација која како најдобро второ пласирана отиде во полуфиналето, а при тоа ја добија титулата во исто време.

Единствениот гол во финалето во Краков го постигна Мичел Вајзер во 40-та минута.

Рекордерот по титули од младинските првенства е Италија (5), а Шпанците имаат 4 трофеи, додека германците дојдоа до првата титула по петтото финале.

Да потсетиме нашата репрезентација за прв пат учесвуаше на ваков голем настан, и за врши уште во групната фаза по двата пораза од Шпанија и Португалија, и ремито со Србија.

 

Тагови