Ѓоковиќ сигурен на врвот, Надал падна на 5-то, а Федерер на 7-мо место на АТП
Објавено на 10/10/2016 | МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ, ОСТАНАТО, ТЕНИС

Новак Ѓоковиќ и натаму е на првото место на АТП листата на 3.695 поени. Српскиот тенисер има 13.540 поени, а Енди Мареј 9845, додека трет е шампионот од  УС Опен Стен Вавринка со 5910.

Меѓу првите 10 играчи има една промена, Кеи Нишикори од Јапонија е на четвртото место, а Рафаел Надал е пети, додека повредата на швајцарецот Рожер Федерер го однесе на седмото место.

АТП листа:

1  Новак Ѓоковиќ (Србија) 13.540

2 Енди Мареј (Велика Британија) 9845

3 Стен Вавринка (Швајцарија) 5910

4 Кеи Нишикори (Јапонија), 4740

5 Рафаел Надал (Шпанија) 4730

6 Милош Раониќ (Канада) 4690

7 Рожер Федерер (Швајцарија) 3730

8 Гаел Монфис (Франција) 3725

9 Томаш Бердих (Чешка) 3470

10 Доминик Тим (Австрија) 3295

Тагови