Хамилтон со историска пол-позиција на Сузука, Ботас казнет
Објавено на 07/10/2017 | АВТО МОТО, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон успеа да ја освои првата пол позиција во својата кариера на патеката Сузука во квалификациите за денешната квалификација за Гран-при на неделата во Јапонија. Германскиот тим денеска наметна целосна доминација и нивните ривали од Ферари немаа шанса да им се приближат, а камоли да се борат со нив.

Второто време беше снимено од тимскиот колега на Хамилтон во Мерцедес Валтерс Ботас. Тој беше побавен од лидерот со 0.332 секунди. Сепак, поради промена на менувачот, финецот ќе мора да ја препушти својата втора почетна позиција на третиот денес Себастијан Фетел. Возачот на Ферари се обиде со сè, но четирикратниот светски шампион беше побавен од Луис со 0,472 секунди.

Побрзиот пилот на Ред Бул денес беше Даниел Рикардо. Австралиецот остана на четвртото место, и успеа да се избори со својот млад соиграч Макс Верстапен, кој добива силен интензитет по победата во минатата недела во Малезија.

Кими Раиконен не се доближи до брзината на својот колега во Ферари, и беше само на шесто место во денешната квалификација. Пред битката беше познато денес за пет местовната казна на Кими за менување на менувачот и сите очекуваат повеќе од тоа. Финецот, сепак, заостануваше повеќе од 0,7 секунди од Себастијан и во исто време не успеа да се бори дури и со пилотите на Ред Бул. Па утре тој ќе мора да бара место во челото од 11-тата позиција.

Себастијан Окон продолжува со одличната изведба уште од почетокот на годината. Возачот на Форс Индија се рангираше на седмото и повторно беше побрз од неговиот поискусен тимски колега Серхио Перез. Мексиканецот остана осми, пред Фелипе Маса од Вилијамс. Мекларен-Хонда и пилотот Фернандо Алонсо успеаа да стигнат до десеттата стартна позиција.

 

Тагови