Индонезиски голман почина за време на натпревар

Трагичен инцидент го означи фудбалскиот викенд во Индонезија. Локалната легенда, Коируле Худа, почина по удар во главата по судирот со член на тимот на СПФЦ. 38-годишниот голман беше повреден на крајот од првата половина од средбата и веднаш беше однесен во болница каде што починал од повредите.

Неговите соиграчи знаеле за фаталниот исход само по завршувањето на натпреварот, кога сите отидоа директно на клиниката каде што беше примена Худа.

Голманот имал повеќе од 500 игри за својот тим Пресела, а своето деби го имаше во 1999 година.

Тагови