Кирјос повторно се глупира низ тенисеките терени (ВИДЕО)

Австралиската тениска ѕвезда Ник Кирјос повторно го покажа својот напорен карактер за време на турнирот во Шангај. Тој демонстративно го напушти теренот по завршувањето на првиот сет (6:7 (5)) и ја предаде победата на Стив Џонсон, како скандалозното однесување беше испровоцирано од незадоволството од судијата на стол Фергис Марфи.

Интересно е дека сето ова се случува само по една година откако АТР го извади од светскиот круг Кирјос за речиси истата причина повторно во Шангај. Тогаш на него му беше наложено да започне консултации со спортски психолог, како сега не е јасно каква реакција ќе следи од раководните органи во машкиот тенис.

22-годишниот талент доби две официјални предупредувања (поен за противникот) од судијата на стол за насилни протести. Камерите уловија како уште за време на тајбрејкот Кирјос сподели со кругот на трибините дека ќе го напушти теренот, ако го загуби првиот сет – што и се случи.

Tags