Клоп влезе во историјата на Ливерпул

Подложен на критики во последно време менаџерот на Ливерпул Јирген Клоп го запиша своето име во историјата на “црвените”. Под негово раководство Ливерпул ја постигна најголемата победа како гостин на европска сцена, поразувајќи го со 7:0 словенечкиот Марибор. Претходните нај експресивни успеси на Ливерпул при гостувања беа со 5:0 против Рејкјавик (1964), Крузесорс (1976) и ФК Хакан (2001).

Резултатот е исто така рекорден и во рамките на Лигата на шампионите, како Ливерпул се нареди до Марсеј и Шахтјор, кои ги победија со 7:0 екипите на Жилина и БАТЕ Борисов.

Ливерпул го дели рекордот со најизразена домашна победа. Ова е победата од 8:0 над Бешикташ. Истиот резултат го постигна Реал Мадрид против Малме.

Share this post
Tags

Comments are closed.