Македонија со само еден тим во Аба лига од следната сезона
Објавено на 25/05/2017 | Slider, КОШАРКА, МАКЕДОНСКИ СПОРТ

Управниот одбор на кошаркарскта Јадранската лига одлучи дека од следната сезона во оваа конкуренција ќе бидат вклучени 12 екипи (наместо 14), како и ќе се воведе јуниорска конкуренција, и Супер Куп.

Ова значи дека Србија и Хрватска ќе имаат по три клубови и Словенија, а Босна и Херцеговина, Црна Гора и Maкедонија по еден, односно шампионот на овие земји.

Во минатата сезона претставници н Македонија во регионлната лига беа МЗТ Скопје и Карпош Соколи.

Тагови