Младиот Шумахер и следната сезона во Формула 3
Објавено на 19/10/2017 | АВТО МОТО, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Синот на седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер – Мик, ќе остане во листата на чекње за Формула 1 и за следната сезона. 18-годишниот пилот ја заврши својата прва сезона во Формула 3, и тоа на втората позиција, со што стигна потврда дека и следната сезона ќе биде во ова натпреварување.

Во тркат шампионската титула оваа сезона победи Лендо Норис, кој е уште е помлад од Шумахер Јуниор, и сега е упатен до официјалниот резервен пилот на Мекларен следната сезона, заземајќи го место на Џенсон Батон.

Тагови