На Меси му “пукна филмот” па сам ја одведе Аргентина во Русија, Уругвај и Колумбија по стапките на “Гаучосите”, шампионот на Копа Америка ќе гледа од дома (ВИДЕО)

Лионел Меси доби премногу критики за настапите во репрезентацијата, и Аргентина висеше се до последен миг за Русија, но по настапот на капитенот во Еквадор ова веќе не важи. “Гаучосите” имаа потреба од задолжителна победа на гостувањето во Кито, за да се квалификуваат за завршницата на Светското првенство и ја постигнаа благодарение на најдобриот фудбалер на планетата. Меси запиша хет-трик и Аргентина победи со 3:1, иако прими гол уште во 1-та минута. Така составот на Хорхе Сампаоли собра 28 поени и заврши на третото место во конечниот пласман, гарантирајќи си директна виза за шампионатот во Русија следната година.

Истото се случи и со Уругвај и Колумбија. И двата тима минаа во напнати моменти во последните дуели, но зедоа учество меѓу учесниците на Мундијалот 2018. “Урусите” примија гол, или поточно сами си постигнаа против аутсајдерот Боливија, но потоа Единсон Кавани и Луис Суарез ја раскинаа заштитата на гостите и ги одведоа светските шампиони до победа со 4:2 и второ место во ранг во зона КОНМЕБОЛ.

Колумбија одигра само 1:1 во директен дуел со Перу и го освои четвртото место во финалето, последното што обезбедува квота за Светското првенство. Хамес Родригез ги предводеше гостите напред, но Жозе Паоло Гереро изедначи и ги направи последните минути повеќе од драматични. Друга цел ќе ги испратеше Перуанците во Русија, но на крајот тие останаа петти и би играле против Нов Зеланд. Натпреварите ќе се одржат на 6 и 14 ноември.

Други резултати во последното коло. Носителот на трофејот од Копа Америка Чиле загуби со 0:3 при посетата на Бразил и падна на 6-то место, иако пред натпреварите ноќеска беше на третата позиција. “Селесао” одамна си обезбеди учество на светското првенство, но играше чесно и не му даде шанса на противникот. Алексис Санчез, Артуро Видал и компанија финишираа со еднаков број поени со Перу, но малку лошата гол разлика ги остави надвор од сметките.

Во друг натпревар сосем небитен Венецуела го пбеди Парајвај со минимални 0:1.

Тагови