Најдобриот чешки ракометар стави крај на кариерата
Објавено на 17/10/2017 | МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ, РАКОМЕТ

Еден од најдобрите чешки ракометари во последната деценија Филип Јиха (35), ја објави својата вест за крајот на кариерата! Повредите што ги носеше претходните сезони го натераа да ја раскине соработката со Барселона, а два месеци подоцна стигна и најавата дека ја завршува својата кариера.

Чешкиот десен бек, е играчот на ИХФ за 2010 и ЕХФ за 2012, ги поминаа најдобрите денови во дресот на Кил (2007-2015), каде што исто така освои две титули во Лигата на шампионите во Бундеслигата и го освои капитенскиот статус.

Со Барселона успеа да ги освои сите трофеи во Шпанија.

 

Тагови