Нов срам во Европа за македонскиот фудбал

Заврши и третото коло од групната фаза од Лигата на Европа. Македонскиот шампион Вардар беше демолиран од Реал Сосиедад со 6:0, и тоа среде Скопје.

 

Лига Европа, групна фаза, круг 3:

Астана – Макаби Тел Авив 4:0
1:0 Цевки (33) п.
2:0 Цевки (42)
3:0 Кабанаж (47)
4:0 Кабанаж (52)

Лугано – Викторија Плзен 3:2
1:0 Ботани (63)
2:0 Карлинго (69)
2:1 Крменчик (76)
3:1 Герд (88)
3:2 Баскарат (90)

Хапоел Бир Шева – ФКСБ 1:2
0:1 Гноер (70)
0:2 Гноер (75)
1:2 Куенка (87)

БАТЕ Борисов – Келн 1:0
1:0 Риос (55)

Црвена Ѕвезда – Арсенал 0:1
0:1 Жиру (85)

Коњаспор – Р.Б. Салцбург 0:2
0:1 Гулбрандс (6)
0:2 Дабур (80)

Олимпик Марсеј – Виторија Гимараеш 2:1
0:1 Мартинс (17)
1:1 Окампос (28)
2:1 Лопез (76)

Остерсунд – Атлетик Билбао 2:2
0:1 Адуриц (14)
1:1 Геро (52)
2:1 Едвардс (64)
2:2 Вилијамс (89)

Зорја Луганск – Херта Берлин 2:1
1:0 Силас (42)
1:1 Зелке (56)
2:1 Сваток (79)

Ница – Лацио 1:3
1:0 Балотели (4)
1:1 Каиседо (5)
1:2 Милинковиќ-Савиќ (65)
1:3 Милинковиќ-Савиќ (89)

Зулте-Варегем – Витезе 1:1
1:0 Киша (23-а)
1:1 Брунс (27)

Зенит – Розенборг 3:1
1:0 Ригони (2)
2:0 Ригони (68)
3:0 Ригони (75)
3:1 Жуниор(88)

Вардар Скопје – Реал Сосиедад 0:6
0:1 Ојасабал (12)
0:2 Вилијан (34)
0:3 Вилијан (42)
0:4 Вилијан (55)
0:5 Вилијан (59)
0:6 Де ла Бела (90)

Виљареал – Славија Прага 2:2
0:1 Несид (19)
0:2 Дани (30)
1:2 Тригерос (41)
2:2 Бака (44)

Скендердеу – Партизан 0:0

Динамо Киев – Јанг Бојс 2:2
0:1 Асале (19)
1:1 Мбокани (34)
1:2 Асале (40)
2:2 Моросчук (49)

Брага – Лудогорец 0:2
0:1 Моти (25)
0:2 Силва (56-а)

Хофенхајм – Истанбул ББ 3:1
1:0 Хубенер (52)
2:0 Амир (59)
3:0 Шулц (76)
3:1 Наполетано (90)

Милан – АЕК 0:0

Австрија Виена – Риека 1:3
0:1 Гавранчиќ (21)
0:2 Гавранчиќ (31)
1:2 Фрисенбихер (90)
1:3 Крвжиќ (90)

Евертон – Лион 1:2
0:1 Фехир (6) п.
1:1 Вилијамс (69)
1:2 Траоре (75)

Аталанта – Аполон Лимасол 3:1
1:0 Иличиќ (12)
1:1 Шембри (59)
2:1 Петања (64)
3:1 Фреулер (66)

Шериф – Локомотив Москва 1:1
0:1 Миранчук (17)
1:1 Бад Бангеа (31)

Злин – Копенхаген 1:1
1:0 Диоп (11)
1:1 Анкерсен (19)

Тагови