Нова русинка во Вардар
Објавено на 29/06/2017 | Slider, МАКЕДОНСКИ СПОРТ, РАКОМЕТ

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар донесе нова русинка, а тоа е олимписката и светска шампионка со Русија, Полина Кузнецова! Триесетдесетгодишно лево крило, кое во кариерата освоило многу, се надева на титулите на клупски европски шампион со “црвено-црните”.

Договорот е потпишан на две години, а таа доаѓа од Кубан Краснодар, и покрај златото со Русија на Олимписките игри, зад своето име има и две СП титули (2005 и 2007) и едно европско сребро (2006).

Taa ќе им се приклучи на сонародничките Татјана Хмирова и Ина Суслина.

 

 

Тагови