Официјално: Направена најголмата трампа во историјата на НБА
Објавено на 31/08/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Клубовите од НБА Бостон и Кливленд ја финализираа мегаzделката за размена на играчи. Бостон го засили составот со гардот Каиро Ирвинг, а по трансферот вицешампионот го добиваат во замена гардот Ајзер Томас, напаѓачот Џеј Краудер, центарот Анте Жижиќ, како и правото на избор на Бостон во првиот круг на драфтот за 2018 година, како и во Вториот круг во 2020 година.

Зделката беше договорена минатата недела, но подоцна работите беа замрзнати поради повредата во колкот на Томас, поради која тој може да го пропушти стартот на новата сезона.

Тагови