Ова е прелиминарниот календар во МотоГП за 2018
Објавено на 15/09/2017 | АВТО МОТО, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Светското првенство во мотоциклизам го објави својот Прелиминарен календар за сезоната 2018, со големиот британски круг Силверстоун, кое се враќа во МотоГП по 2010 година.

Почетокот на сезоната ќе започне значително порано – на 18-ти март, а летниот одмор ќе биде намален на три недели.

Целосна листа на пред-сезонскиот календар за 2018 во MoтоГП:

 1. Катар Катар (Катар) – 18 март
 2. Аргентиna (Термас Де Рио Ондо) – 8 април
 3. САД (“Остин”) – 22 април
 4. Шпанија (“Херез”) – 6 мај
 5. Франција (“Ле Ман”) – 20 мај
 6. Италија (Мугело) – 3 јуни
 7. Каталонија (“Барселона”) – 17 јуни
 8. Холандија (Aсен) – 1 јули
 9. Германија (Заксенринг) – 15-ти јули
 10. Чешка Република (“Брно”) – 5 август
 11. Австрија (“Ред Бул Ринг”) – 12 август
 12. Велика Британија (Силверстоун) – 26 август
 13. Сан Марино (“Мисано”) – 9 септември
 14. Арагонски Арагон (Арагон) – 23 септември
 15. Тајланд (Бурирам) – 7 октомври
 16. Јапонија (“Мотег”) – 21 октомври
 17. Австралија (Филип Ајленд) – 28 октомври
 18. Малезија ( “Сепанг”) – 4 ноември
 19. Валенсија (Валенсија) – 18 ноември
Тагови