Ова се градовите и стадионите домаќини на ЕП во Полска (ФОТО)

Во петок започнува 21то издание на Европското првенство за фудбалери до 21 година. Натпреварите од ова ЕП ќе се играат на шест стадиони во исто толку градови ширум Полска. Нашите надежни фудбалери натпреварите од групната фаза ќе ги играат во Гдиња и Бидгошч. Во продолжение се прикажани градовите и стадионите домаќини на ова првенство.

Финалниот натпревар ќе се игра на стадионот Краковија во Краков.

1. Лублин, Арена Лублин (15,500)

File:Arena Lublin podczas XI Lubelskiego Festiwalu Nauki 10.jpg


2. Киелце, Колпортер Арена (15,500)

3. Гдиња, ГОСиР (15,153)

File:Stadion miejski w Gdyni.jpg

4. Бидгошч, Спортски Комплекс (20,247)

Stadion Zawiszy Bydgoszcz widok ogolny.jpg

5. Краков, Стадион Краковија (15,016)

Stade Józef Piłsudski

6. Тихи, Стадион Мијевски (15,300)

Tychy stadion wewn.jpg

 

 

Тагови