Ова се стадионите на кои ќе се игра новата сезона од Серија А (ФОТО)

Фудбалски клуб: Кротоне
Стадион: Ецио Сцида
Капацитет: 9,632
Град: Кротоне

Фудбалски клуб: Каљари
Стадион: Сант Елија
Капацитет: 16,000
Град: Каљари

Фудбалски клуб: СПАЛ
Стадион: Паоло Маца
Капацитет: 12,320
Град: Ферара

Ferrara -Stadio Paolo Mazza - Campo.JPG

Фудбалски клуб: Беневенто
Стадион: Чиро Вигорито
Капацитет: 20,000
Град: Беневенто

Tribuna Stadio Vigorito.jpg

 

Фудбалски клуб: Сасуоло
Стадион: Мапеи
Капацитет: 23,717
Град: Реџо Емилија

AmichevoleReggiana-Bologna.jpg

 

Фудбалски клуб: Удинезе
Стадион: Фриули
Капацитет: 25,144
Град: Удине

DaciArena.jpg

Фудбалски клуб: Аталанта
Стадион: Стадио Атлети Азури д Италија
Капацитет: 26,542
Град: Бергамо

Bergamo stadio dalla Rocca.JPG

Фудбалски клуб: Торино
Стадион: Олимпико – Гранде Торино
Капацитет: 28,958
Град: Торино

Фудбалски клуб: Џенова/Сампдорија
Стадион: Луиџи Ферарис
Капацитет: 36,685
Град: Џенова

 

Фудбалски клуб: Болоња
Стадион: Ренато ДалАра
Капацитет: 38,279
Град: Болоња

 

Фудбалски клуб: Киево / Верона
Стадион: Марк Антонио Бентегоди
Капацитет: 38,402
Град: Верона

 

Фудбалски клуб: Јувентус
Стадион: Јувентус Стадион
Капацитет: 41,475
Град: Торино

 

Фудбалски клуб: Фиорентина
Стадион: Артемио Франки
Капацитет: 47,282
Град: Фиренца

 

Фудбалски клуб: Наполи
Стадион: Сан Паоло
Капацитет: 60,240
Град: Неапол

 

Фудбалски клуб: Рома/Лацио
Стадион: Олимпико
Капацитет: 72,698
Град: Рим

Stadio Olimpico 2008.JPG

 

Фудбалски клуб: Милан/Интер
Стадион: Сан Сиро
Капацитет: 80,018
Град: Милан/Интер

 

 

Тагови